Samsung UA43CUE60AKLXL
Rs.30,990.00
Model No QZ43UI UA43CUE60AKLXL
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 43 Inch (109.22 cm) 43 Inch (109.22 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 50 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, WMA, WAV, FLAC
Supported Video Formats : MPG, MPEG, MP4, MOV, MKV, AVI, FLV, WEBM
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, BMP, GIF,
USB Version : 2.0
Supported Video Formats : AVI, MKV, MP4, ASF, MOV, 3GP, FLV, VRO, VOB, SVI
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, PNG, BMP, MPO
Video
Backlight : 4K UHD QLED
HLG : Yes
HDR10 : Yes
Dolby Vision : Yes
‎Eye Protect Plus : Yes
LED Display Type : DLED
Image Contrast Ratio : 5000:1
Brightness : 300 Nits
Picture Engine : Pixa Visual Engine
Backlight : 4K UHD LED
HLG : Yes
HDR : Yes
HDR 10+ : Yes
Film Mode : Yes
Picture Quality : Yes
One Billion Color : Yes
Contrast Enhancer : Yes
Filmmaker Mode ( FMM ) : Yes
Color : Pur Color
Contrast : Mega Contrast
Motion Technology : Motion Xcelerator
Brightness / Color Detection : Brigtness Detection
Picture Engine : Crystal Processor 4K
Audio
Audio Output ( RMS ) : 20 W
Number of Speakers : 2
Dolby Atmos : Yes
Audio Output Mode : Stereo
Speaker Description : Speakers Typically Come Built-In, Which Allows Them To Produce Stereo Sound.
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Q-Symphony : Yes
Multiroom Link : Yes
Bluetooth Audio : Yes
Sound Mirroring : Yes
Adaptive Sound : Yes
Buds Auto Switch : Yes
Object Tracking Sound Lite : Yes
Dual Audio Support ( Bluetooth ) : Yes
Speaker Type : 2 Channel
Connectivity Options
HDMI ( 2.0 ) : 3
USB ( 2.0 ) : 2
Built In Wi-Fi : Yes
Bluetooth 5.0 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Screen Mirroring : Chrome Cast
HDMI : 3
USB 2.0 : 1
Bluetooth 5.2 : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC / ARC
Dongle Compatibility ( 3G / LTE / WiFi ) : Yes ( India Only )
RF In ( Terrestrial / Cable Input ) : 1 / 1 ( Common Use For Terrestrial ) / 0
Smart TV Features
Operating System : Google TV
RAM : 2 GB
ROM : 16 GB
Google Assistant : Yes
Supported App - Netflix : Yes
Supported App - Youtube : Yes
Operating System Present : Yes
Supported App - Prime Video : Yes
Supported App - Disney+Hotstar : Yes
Operating System : Tizen™ Smart TV
Tap View : Yes
Easy Setup : Yes
App Casting : Yes
Media Home : Yes
SmartThings : Yes
Mobile Camera Support : Yes
Video Communication : Google Meet
Universal Guide : Yes ( IN Only )
TV Plus : Yes ( India Only )
Works With AI Speaker : Alexa ( IN Only ), Google Assistant ( IN Only )
Multi Device Experience : Mobile To TV, TV Sound To Mobile, Sound Mirroring, Wireless TV On
Other Features
Design : Bezel-Less Design
Colour : Black, Grey
Warranty Type : Onsite Warranty On Product And No Delivery Damages Covered
Design : Slim Look Design
Bezel Type : 3 Bezel-Less
HGiG : Yes
Analog Tuner : Yes
Triple Protection : Yes
Analog Clean View : Yes
Auto Game Mode ( ALLM ) : Yes
Country of Origin : India
Digital Broadcasting : DVB-T2
Accessibility - Learn TV Remote / Learn Menu Screen : UK English
Accessibillity - Voice Guide : UK English , Hindi
Tune Station : Yes ( India, Bangladesh, Bhutan, Srilanka, Nepal )
General Details
Power Requirements : AC 100 - 240 V, 50/60 Hz
Power Consumption : 100 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Weight Without Stand : 6 Kg
Weight With Stand : 6.1 Kg
Power Requirements : AC 220-240 V~ 50/60Hz
Power Consumption Max : 120 W
Eco Sensor : Yes
Auto Power Saving : Yes
Weight Without Stand : 7.7 Kg
Weight With Stand : 7.9 Kg
Weight Of Package Carton : 11.4 Kg
VESA Wall Mount Compatibility : 200 mm X 200 mm
Supplied Accessories
Remote Control : IR + Bluetooth
Wall Mount : Yes
User Manual : Yes
Warranty Card : Yes
Remote Control : TM2240A
Batteries : Yes
E-Manual : Yes
Power Cable : Yes
User Manual : Yes
Webcam Support : Yes
Vesa Wall Mount Support : Yes
Compare Onida QZ43UI with:
Compare Samsung UA43CUE60AKLXL with:
Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience. From a practical standpoint, both options provide a reliable viewing experience for most users. Both models support 4K 3840 x 2160 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. Samsung UA43CUE60AKLXL and Onida QZ43UI offer different motion rates (50 Hz vs 60 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming. Samsung UA43CUE60AKLXL and Onida QZ43UI are two competitive smart TVs offering a mix of display performance, smart features, and overall value for different types of users. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments.
Top Differences
  • Refresh Rate: 50 Hz Vs 60 Hz