LG 50UN7340PVC
Rs.39,763.55
Daiwa D50162FL
Rs.39,990.00
Model No 50UN7340PVC D50162FL
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 50 Inch (126 cm) 50 Inch (126 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 50 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AC4, AC3, EAC3, AAC, MP2, PCM, WMA
Supported Video Formats : MKV, DivX, MP4, AVI, ASF, MOV, FLV
Supported Picture Formats : JPEG, JPS, MPO
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3
Supported Video Formats : MPEG-1, MPEG-2
Supported Picture Formats : JPEG
Video
BackLight : Direct 4K UHD
Backlight Type : Direct
Filmmaker Mode™ : Yes
Resolution Upscaler : 4K Upscaler
HDR : Active HDR
HDR10 Pro : Yes ( 4K / 2K )
HDR Effect : Yes ( 4K / 2K )
HLG : Yes ( 4K / 2K )
HEVC : 4K@60P, 10bit
VP9 ( Video Decoder ) : 4K@60P, 10bit
AV1 ( Video Decoder ) : 4K@60p, 10bit
HEVC ( Video Decoder ) : 4K@60p, 10bit
Image Enhancing : Image Enhancing
Dimming Algorithm : LG Local Contrast
Picture Processor : Quad Core Processor 4K
Dynamic Tone Mapping/Pro : HDR Dynamic Tone Mapping
Backlight : DLED
Display Technology : LED
Contrast Ratio : 1000000:1
Audio
Audio Output ( RMS ) : 20 W ( 10 W Per Channel )
Dolby Digital : Yes
Sound Share : Yes
Clear Voice III : Yes
AI Acoustic Tuning : Yes
LG Sound Sync : Yes
Bluetooth Surround Ready : Yes
Auto Notification ( Bluetooth Easy Paring ) : Yes
AI Sound Pro : AI Sound
Speaker Direction : Down Firing
Surround Mode : Ultra Surround
Speaker System : 2.0 Channel Speaker
Simultaneous Audio Output : Yes ( Optical Output Or HP Support Model )
Audio Output Power : 20 W
Surround Sound : Yes
Speaker Type : Box Speakers
Connectivity Options
HDMI : 3 ( 1 Rear, 2 Side )
USB : 2 ( 1 Rear, 1 Side )
Ethernet Input / LAN : Yes ( Rear )
SPDIF ( Optical Digital Audio Out ) : Yes ( Rear )
Headphone Out : Yes ( Rear )
A-CAS : Yes ( Side )
CI Slot : Yes ( Side )
Bluetooth Version 5.0 : Yes
Screen Share : Yes
Wi-Fi TV On : Yes
Simplink ( HDMI CEC ) : Yes
eARC / ARC ( Audio Return Channel ) : ARC ( HDMI 2 )
WiFi : Yes (802.11ac)
RF In : 2 ( Rear, RF / Sat )
Bluetooth Low Energy On : Yes (Required Bluetooth)
Component : Yes ( Rear, Component In / AV In common )
Composite In ( AV ) : Yes ( Rear, Component In / AV In common )
HDMI : 3
USB : 2
Wi-Fi 2.4GHz : Yes
Bluetooth : Yes
Ethernet : Yes
Optical Output : Yes
Earphone Out : Yes
Smart TV Features
Operating System : webOS Smart TV
CPU : Quad
ThinQ : Yes
ThinQ App : Yes
AI UX : Yes
AI Recommendation / AI : Yes
AI Home : Yes
Intelligent Edit : Yes
Home Dashboard : Yes
Intelligent Voice Recognition : Yes
Related Content Search : Yes
Mobile Connectivity : Yes
LG Store : Yes
DIAL : Yes
Quick Access : Yes
360° VR Play : Yes
Magic Remote Control Built-In : Yes
Web Browser : Yes
Music Player : Yes
TV On With Mobile : Yes
Block Access To Harmful Site : Yes
Network File Browser : Yes
Hotel Mode : Yes
Sports Alert : Yes
Music Discovery : Yes
LG Voice Search : Yes
Speech To Text : Yes
Universal Control : Yes
Auto Device Detection : Yes
Operating System : Android 9.0
CPU : A55-Quad Core
GPU : Mali-G31 MP2 GPU 800MHz
RAM : 2 GB
ROM : 16 GB
Other Features
HGiG Mode : MR
Instant Game Response ( ALLM ) : Yes
Digital TV Reception ( Terrestrial, Cable, Satellite ) : Yes
Teletext (Top / Flof / List ) : Yes
[ DVB ] Subtitle : Yes
AD ( Audio Description ) : Yes
EPG ( 8 Days ) : Yes
Time Machine ( DVR ) : Yes
Time Shift : Yes
Digital Recording : Yes
Analog TV Reception : Yes
Analog DVR : Yes
Teletext Page : Yes
Cable : DVB-C
Terrestrial : DVB-T2
Satellite : DVB-S2
Frameless Design : Yes
Color : Black
General Details
Power Supply : AC 100 ~240 V 50-60 Hz
Energy Efficiency Class : A
On Mode Power Consumption ( W ) : 85.0 W
Annual Power Consumption ( kWh ) : 124 kWh
Power Consumption Standby : Under 0.5 W
Luminance Ratio (%) : 65
Mercury Content ( Mg ) : 0.0
Energy Saving Mode : Yes
Illuminance Green Sensor : Yes
Energy Standard : Yes
Power Requirements : AC
Power Consumption : NA
Standby Power Consumption : NA
Net Weight : 9.0 Kg
Supplied Accessories
Remote Control : MR20
AA x 2EA Batteries : Yes
User Manual : Yes
Power Cable : Yes ( TV Detached )
Remote Control : Yes
2 AAA Batteries : Yes
User Manual : Yes
Table Stand Pair : Yes
Warranty Card : Yes
Wall Mount : Yes
Compare LG 50UN7340PVC with:
Compare Daiwa D50162FL with:
Overall, both models are capable choices in their segment, offering a balance between performance, features, and usability. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. Daiwa D50162FL and LG 50UN7340PVC are two competitive smart TVs offering a mix of display performance, smart features, and overall value for different types of users. Daiwa D50162FL and LG 50UN7340PVC offer different motion rates (60 Hz vs 50 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming. Both models support 4K 3840 x 2160 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming. Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features.
Top Differences
  • Refresh Rate: 60 Hz Vs 50 Hz