LG 50UN7300PUF
Rs.32,004.29
Hisense 50A6BG
Rs.32,195.30
Model No 50UN7300PUF 50A6BG
TV Type Smart TV Smart TV
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 120 Hz 60 Hz
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AC4, AC3, EAC3, AAC, MP2, PCM, WMA
Supported Video Formats : MKV, DivX, MP4, AVI, ASF, MOV, FLV
Supported Picture Formats : JPEG, JPS, MPO
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : WMA, WMV, MP4, FLAC, MP2, MP3
Supported Video Formats : AVI, WMV, MP4, MOV, 3GP, MKV, MPG, MPEG, VOB, FLV, WebM, OGM
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF, MPO
Video
BackLight : DLED Real 4K
Backlight Type : Direct
Resolution Upscaler : 4K Upscaler
Picture Processor : Quad Core Processor 4K
Color : Advanced Color Enhancer, True Color Accuracy
Clarity : Double Step Noise Reduction, Sharpness Enhancer
HDR : Active HDR ( HDR10, HLG ), HDR Dynamic Tone Mapping
Backlight : DLED
HDR10+ : Yes
HLG : Yes
Dolby Vision : Yes
4K Upscaling : Yes
HDR Classification : HDR
3D Digital Comb Filter : Yes
Quantum Dot Technology : Yes
Panel Bit Depth : 8 Bit + FRC
Processor : Quad Core
Input Lag : <20ms ( Game Mode )
Video Decoder : HEVC ( H.265 ), VP, H. 264, MPEG4, MPEG2, AV1
Audio
Audio Output ( RMS ) : 20 W
Dolby Atmos : Yes
LG Sound Sync : Yes
Bluetooth Surround Ready : Yes
AI Sound Pro / AI Sound : AI Sound
Speaker Direction : Down Firing
Surround Mode : Ultra Surround
Speaker System : 2.0 Channel Speaker
Sound Output : 2 X 8 W
NICAM Stereo : Yes
User Equaliser : Yes
Audio Enhancement : Dolby Audio ( MS12 ), DTS Studio Sound
Connectivity Options
HDMI : 3 ( 1 Rear, 2 Side )
USB : 2 ( 1 Rear, 1 Side )
Ethernet Input / LAN : 1 ( Rear )
Digital Audio Out ( Optical ) : 1 ( Rear )
RS-232C Input ( Mini Jack ) : 1 ( Rear )
RF Connection Input ( Antenna / Cable ) : 1 ( Rear )
Composite Input ( AV ) : 1 ( Rear )
HDMI-CEC ( Simplink ) : Yes
IP Control : Yes
Bluetooth® Support 5.0 : Yes
Smart Phone Connectivity : Yes
HDMI Audio Return Channel ( ARC ) : ARC ( HDMI 2 )
TV Tuner : ATSC, Clear QAM
Wi-Fi® Standard : Wi-Fi Certified 802.11ac
HDMI ( 2.0 ) : 3 ( ALLM )
USB ( 2.0 ) : 2
Ethernet / LAN : Yes
Headphone Out : Yes
Composite In ( AV ) : 1 Yes
RF In ( Terrestrial / Cable / Satellite Input ) : 1 Yes
Digital Audio Output ( Optical ) : Yes
CI Slot : Yes ( CI + ECP )
Wi-Fi : IEEE 802.11 b / g / n,2.4G
Smart TV Features
Operating System : webOS
LG ThinQ® AI : Yes
LG Channels : Yes
Sports Alert : Yes
Full Web Browser : Yes
Home Dashboard : Yes
Intelligent Voice Recognition : Yes
LG Content Store ( App Store ) : Yes
Alexa : Alexa Built-in
Google : Google Assistant Built-in
Universal Remote Control : Yes ( Auto Device Detection )
Magic Remote Control : Yes ( Point, Click, Scroll, Voice )
Apple : Apple Airplay 2, Apple Homekit
Operating System : VIDAA U5.0
Web Browser : Yes ( VEWD )
Netflix : Yes
Amazon : Yes
Freeview Play : Yes
Application Store : Yes
Remote One Touch Access : Yes
Other Features
ALLM ( Auto Low Latency Mode ) : Yes
Country of Origin : Mexico
HGiG : Yes ( Available After Software Update )
Front Colour : Black
EPG : Yes
Time Shift : Yes
Freeview HD : Yes
Parental Control : Yes
Digital & Analog Tuner : DVB - T2 / T / C / S2 / S
Multi-Language OSD : English, French, Spanish
Media Player : Yes ( Video, Audio, Picture )
General Details
Power Supply : AC 100 ~240 V 50-60 Hz
Power Consumption Standby : Under 0.5 W
Set Weight ( Without Stand ) : 11.29 Kg
Set Weight ( With Stand ) : 11.52 Kg
Set Weight ( In Carton ) : 15.01 Kg
Power Supply : AC 100 V-240 V 50/60Hz
Power Consumption : 94 W
Power Consumption Standby : ≤0.5 W
Energy Efficiency Class : G
Product Weight Without Stand : 9.8 Kg
Product Weight With Stand : 10.0 Kg
Product Weight Packaged : 13.9 Kg
VESA Wall Mount Compatible : 200 mm X 300 mm
Supplied Accessories
Magic Remote Control : Yes
Batteries : Yes
User Manual : Yes
E-manual : Yes
Power Cable : Yes
Remote Control : Yes
AAA X 2 Batteries : Yes
User Manual : Yes
Quick Set Up Guide : Yes
Compare LG 50UN7300PUF with:
Compare Hisense 50A6BG with:
In general, both TVs cater to modern entertainment needs, including streaming, gaming, and everyday viewing. Both models support 4K 3840 x 2160 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience. LG 50UN7300PUF and Hisense 50A6BG offer different motion rates (120 Hz vs 60 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. If you're comparing LG 50UN7300PUF and Hisense 50A6BG, both models come with modern features and are designed to deliver a solid viewing experience across different use cases.
Top Differences
  • Refresh Rate: 120 Hz Vs 60 Hz