Samsung UA24H4100AR
Rs.16,900.00
Model No 24LN4100 UA24H4100AR
TV Type LED TV LED TV
Screen Size 24 Inch (59.80 cm) 24 Inch (59.80 cm)
Resolution 1366 x 768 1366 x 768
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 50 Hz 100 Hz
Viewing Angle 178° NA
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, WMA
Supported Video Formats : MKV, DivX, MP4, AVI, ASF, MOV, FLV, DAT, VOB
Supported Picture Formats : JPG
USB Version : 2.0
Supported Video Formats : DivX, MP4, 3GP, AVI, ASF, MKV, MOV, FLV
Video
Triple XD Engine : Yes
Dynamic Color Enhancer : Yes
Picture Mode : 5 modes (Vivid, Standard, Cinema,Sport, Game)
AV Mode (Picture & Sound) : Yes (Off / Cinema / Game )
(3D MPEG) Noise Reduction : Yes
Just Scan (1:1 Pixel Matching) 0% OverScan : Yes ( Component) 1080i / 1080p / 720p
Picture Engine : HyperReal Engine
Dynamic Contrast Ratio : 1000000:1
Wide Color Enhancer (Plus) : Yes
Film Mode : Yes
Audio
Dolby Digital Decoder : Yes
Speaker System : 1 Way 2 Speakers
Audio Output (RMS) : 10 watts
Sound Mode : 5 Modes (Standard, Music, Cinema, Sport, Game)
Audio Codec : AC3(Dolby Digital), EAC3, AAC, Mpeg, MP5, PCM
DTS Studio Sound / DNSe+ : DTS Studio Sound
DTS Premium Sound / DTS Premium Sound 5.1 : DTS 2.0
Sound Output (RMS) : 5 watts x 2
Speaker Type : Down Firing + Full Range
Auto Volume Leveler : Yes
Dolby MS10 / MS110 : Dolby Digital Plus/Dolby AAC
Connectivity Options
USB : 1 (Side)
RF In : Yes (Rear)
Component In (Y,Pb,Pr + Audio) : 1 Composite, Component common (Rear)
HDMI 1.4 : 1 (Rear)
Headphone Out : 1 (Rear)
HDMI : 2 (Side)
USB : 1 (Side) / 1 (Rear)
Component In (Y/Pb/Pr) : 1 (Rear)
Composite In (AV) : 1 Common Use for Component Y (Rear)
RF In (Terrestrial/Cable Input) : 1 (Side)
Audio Out (Mini Jack) : 1 (Rear)
Other Features
USB Movie : Pen Drive or External Hard Drive
Motion Eco Sensor : Yes
Smart Energy Saving : Yes
Input Labeling : Yes
ConnectShare™ (USB 2.0) : Movie
Game Mode : Yes
OSD language : English
Auto Channel Search : Yes
Teletext (TTX) : Yes
Auto Power Off : Yes
Clock & On/Off Timer : Yes
Sleep Timer : Yes
DTV Tuner : Ready
Analog Tuner : Yes
Sports Mode : Basic
Digital Clean View : Yes
Embeded POP : Yes
Screen Capture : Yes
Sound Capture : Yes
Triple Protector : Yes
General Details
Power Supply : 100 - 240Vac 50-60Hz
Power Consumption (Stand-by) : 0.5 watts
Power Consumption : 30 watts
Weight without Stand : 3.5 kg
Weight with Stand : 3.7 kg
Package Weight : 5.2 kg
Power Supply : AC100 - 240V 50 / 60Hz
Power Consumption (Max) : 33 watts
Weight without Stand : 3.9 kg
Weight with Stand : 4.1 kg
Package Weight : 5.1 Kg
Supplied Accessories
Remote Control : Yes
Remote Controller Model : TM1240A
Battery (for Remote Control) : Yes
Power Cable : Yes
User Manual : Yes
Vesa Wall Mount Supported : Yes
Compare LG 24LN4100 with:
Compare Samsung UA24H4100AR with:
Both models support 1366 x 768 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. Overall, both models are capable choices in their segment, offering a balance between performance, features, and usability. If you're comparing LG 24LN4100 and Samsung UA24H4100AR, both models come with modern features and are designed to deliver a solid viewing experience across different use cases. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience. Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments. LG 24LN4100 and Samsung UA24H4100AR offer different motion rates (50 Hz vs 100 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming.
Top Differences
  • Refresh Rate: 50 Hz Vs 100 Hz