Philips MMS2200B/73
Rs.8,990.00
Brand
Krisons
Philips
Model No
Star 100W
MMS2200B/73
Wired / Wireless
Bluetooth Speaker Specification
Driver Type
Dynamic
Dynamic
Driver Diameter
NA
241.3 mm
Impedance
NA
10 ohm
Sensitivity
Frequency Response
302Hz - 435KHz
87.5 To 108 MHz
Maximum Power Input
DC 5 V 2A
230VAC, 50Hz
Maximum Power Output
100 W ( RMS )
100 W ( RMS )
Speaker Surround Sound Channel Configuration 2.1
Signal to Noise Ratio
80dB
>50 dB
Wireless Technology
Bluetooth
Wired
Bluetooth Version
5.3
Compatible Profiles
All Bluetooth Devices
Supported Codecs
AAC, SBC
Battery Type
Lithium-Ion Batteries
Bluetooth Range
20 Meters
Battery Life
6 Hours
Charging Time
3 Hours
Noise Cancelling
Active
Aux Connectivity
Yes
Yes
Weight
3 Kg
6.11 Kg
Dimensions
Speaker : 230 mm X 220 mm X 210 mm
221 mm X 332 mm X 594 mm
Available Colors
Black
Black
Accessories
Krisons Star 100W Bluetooth Speaker
1N Wireless Mic
1N User Manual
1N Warranty Card
1N Remote Control
1N USB Type-C Charging Cable
Philips MMS2220B/73
User Manual
Warranty Card
Remote Control With QWERTY
2 RCA To Stereo-1 No. Cable
Other Features
FM tuner for radio enjoyment.
Works with any Bluetooth-enabled device.
Designed for style - looks as good as it sounds.
USB and SD card slots for photos and music playback.
Subwoofer for deep bass plus satellites for clear highs.
Compare Krisons Star 100W with:
Compare Philips MMS2200B/73 with:
Differences in power output, channel configuration, and audio technologies can impact overall sound performance. If you're comparing Philips MMS2200B/73 and Krisons Star 100W, both systems are built to enhance your home entertainment experience with strong audio output and advanced features. Both models are designed for movies, music, and gaming, delivering a cinematic experience at home. Connectivity features such as Bluetooth and HDMI ensure compatibility with a wide range of devices. Support for technologies like Dolby Atmos and DTS enhances the depth and realism of sound.
Top Differences
  • Frequency Response: 87.5 To 108 MHz vs 302Hz - 435KHz