Elista ELS ST-6500AUFB
Rs.5,899.00
Brand
Krisons
Elista
Model No
Qube 80W
ELS ST-6500AUFB
Wired / Wireless
Bluetooth Speaker Specification
Driver Type
Dynamic
Dynamic
Driver Diameter
25.4 Tweeter Driver, 203.2 Subwoofer Drivers
101.6 mm
Impedance
NA
4 Ohm
Sensitivity
NA
 500mV
Frequency Response
302Hz - 435KHz
20 Hz - 18000 Hz
Maximum Power Input
DC 5 V 2A
AC 185 to 265V / 50Hz
Maximum Power Output
80 W ( RMS )
50 W + 15 W = 65 W ( RMS )
Signal to Noise Ratio
80dB
≥55dB
Wireless Technology
Bluetooth
Bluetooth
Bluetooth Version
5.3
Compatible Profiles
All Bluetooth Devices
All Bluetooth Devices
Supported Codecs
AAC, SBC
Battery Type
Lithium-Ion Batteries
No
Bluetooth Range
20 Meters
10 Meters
Battery Life
6 Hours
No
Charging Time
3 Hours
Noise Cancelling
Active
Aux Connectivity
Yes
Yes
Weight
2.5 Kg
6.3 Kg
Dimensions
Speaker : 230 mm X 220 mm X 210 mm
311 mm X 771 mm X 196 mm
Available Colors
Black
Black
Accessories
Krisons Qube 80W Bluetooth Speaker
1N Wireless Mic
1N User Manual
1N Remote Control
1N USB Type-C Charging Cable
ELS ST-6500AUFB Bluetooth Speaker
User Manual
Other Features
Digital FM Playability.
Multi Colour RGB Lights.
BIG Red Colour LED Display.
Fully Function remote control.
Aux Audio input compatible with DVD/PC/TV.
Analog Controls Volume Bass & Treble Controls.
2.0 Channel Computer Single Tower With USB,FM, BT,AUX.
Wired MIC Optional ( With Electronic MIC Vol. & Echo Level ).
Digital Controls : Mode, Next / Vol+, Play / Pause / Scan, Previous / Vol-.
Compare Krisons Qube 80W with:
Compare Elista ELS ST-6500AUFB with:
Elista ELS ST-6500AUFB and Krisons Qube 80W are feature-rich speaker setups offering a combination of powerful sound, surround experience, and connectivity options. Both models offer multiple connectivity options for seamless integration with TVs and other devices. Advanced sound technologies play a major role in delivering a more immersive audio experience. Differences in power output, channel configuration, and audio technologies can impact overall sound performance. Both models are designed for movies, music, and gaming, delivering a cinematic experience at home.
Verdict: Choosing between Elista ELS ST-6500AUFB and Krisons Qube 80W depends on your need for immersive sound and advanced audio technologies.
Top Differences
  • Sound Output: 50W vs 80W
  • Channels: 50 vs 80
  • Bluetooth Version: 5.1 vs 5.3
  • Frequency Response: 20 Hz - 18000 Hz vs 302Hz - 435KHz
  • Subwoofer Size: 101.6 mm vs 25.4 mm