Kodak 24HDX100S
Rs.7,999.00
Kodak 24QSE5007
Rs.6,899.00
Model No 24HDX100S 24QSE5007
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 24 Inch (59.80 cm) 24 Inch (59.80 cm)
Resolution 1280 x 720 1366 x 768
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, HEAAC, ASF, WMA
Supported Video Formats : MP4, MPEG, MPG, MKV, AVI, FLV, ASF
Supported Picture Formats : JPEG, JPG, PNG, BMP
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, MPEG1, MPEG2, MPEG2.5, AAC, HEAAC, ASF, WMA
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, PNG, BMP, GIF
Video
Backlight : LED
Brightness : 300 Nits
Contrast Ratio : 3000000:1 ( Static )
HDR Compatible : Yes
Digital Noise Filter : Yes
Response Time : 6.5 ms
Other Video Features : Built-in Digital Media
Backlight : HD QLED
Dynamic Crystal Color : Yes
Color 100% Color Volume : Yes
Response Time : 10ms
Contrast Ratio : 4000:1
LED Arrangement : Direct LED
Brightness : 300 Nits Brightness
Picture Engine : Powered By @AmLogic
Audio
Audio Output Power : 20 W
Number Of Speakers : 2
Automatic Volume Level : Yes
Audio Equalizer : Yes
Audio Output Power ( RMS ) : 24 W
Number Of Speakers : 2
Speaker Type : Bottom Firing
Sound Technology : Surround Sound
Other Audio Features : Sound Output Device ( TV Speaker, ARC, S/PDIF )
Connectivity Options
HDMI : 2
USB : 2
RF Antena : Yes
L / R Audio input for Composite : Yes
HDMI ( 2.0 ) : 2 Rear
USB ( 2.0 ) : 2
Miracast : Yes
Bluetooth 5 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Headphone Jack : Yes
Built-in Wi-Fi : 2.4 GHz
Smart TV Features
Operating System : Linux
RAM : 512 MB
ROM : 4 GB
CPU : A35*4
GPU : Mali-G31
Zee5 : Yes
Youtube : Yes
JioHotstar : Yes
Prime Video : Yes
Amazon Prime : Yes
Google Assistant : Yes
Supported Devices For Casting : Mobile, Laptop, PC
Supported Apps : Prime Video, YouTube, JioHotstar, Zee5
Other Internet Features : Miracast, LIVE TV Channels, 20+ Content Partners
Other Apps Supported : JioHotstar, Amazon Prime, Sony Liv, Youtube, Zee7
Other Features
Parent Control : Yes
Sleep Timer : Yes
On / Off Timer : Yes
Child Lock : Yes
Wall Mountable : Yes
Panel Type : A+ Grade
Design : Bezel Less Design
Edition : Yes
Color : Black
Tuner Type : ATSC
Signal Format : Analog
Stand Type : Tabletop
System Languages : English, Hindi
Warranty : 1 Year Warranty On Product & 6 Months On Accessories
General Details
Power Supply : AC 100 - 240 V 50 / 60 Hz
Power Consumption : 45 W
Standby Consumption : 0.5 W
Weight Without Stand : 3.2 Kg
Weight With Stand : 3.5 Kg
Energy Rating : 5 Star
Standby Power Consumption : 0.5 W