Philips TAW6205/10
Rs.17,681.17
Brand
KEF
Philips
Model No
T101C Centre Channel Speaker
TAW6205/10
Wired / Wireless
Home Theatre Speaker Specification
Driver Type
Dynamic
Dynamic
Driver Diameter
25 mm Aluminum HF
115 mm Dual Layer MF
114.3 mm
Impedance
8 Ohms
6 ohm
Sensitivity
90dB Wall Mount
87dB Floor Stand Mount
NA
Frequency Response
Frequency Response : 80Hz - 30kHz
Crossover Frequencies : 1.7kHz
20 Hz- 20 KHz
Maximum Power Input
NA
100-240V AC, 50/60 Hz
Maximum Power Output
10 - 150 W ( RMS )
Two-Way Closed Box
Internal Volume 0.7 Litres
40 W Max 80 W ( RMS )
Speaker Surround Sound Channel Configuration 1.0
Signal to Noise Ratio
107dB SPL
70 dB
Noise Cancelling
Aux Connectivity
No
Yes
Weight
1 Kg
1.79 Kg
Dimensions
Speaker : 140 mm X 330 mm X 35 mm
212 mm X 115 mm X 116 mm
Available Colors
Black
Grey
Accessories
KEF T101C Centre Channel Speaker
Wall-Bracket
Pedestal Stand
Installation Manual
Wall-Mount Template
Warranty Registration Card
Philips TAW6205/10
AC Power Cord
Quick Start Guide
World Wide Warranty Leaflet
Other Features
Ultra-slim bass driver.
Large new vented tweeter.
2-Year manufacturer's warranty.
Acoustic suspension (sealed) design.
Satellite speakers have a thickness of only 35 mm.
Includes wall-mount hardware and desktop stands.
Ultra-thin wall-mountable center channel speaker.
Designed for use with KEF T301 satellite speakers.
Perfectly complements the aesthetics of the latest flat screen TVs.
As one of the world's thinnest high performance home theater speakers, the new T101c centre satellite combines several landmark innovative driver technologies incorporated into cabinets only 35mm thin. With KEF's new T Series speakers, you get exceptionally slim profile speakers that generate all the intricacy, spaciousness and dynamic range of a high end conventional design. The T101c centre satellite is powerful enough to fill most normal rooms with a compellingly detailed 3D sound image.As easy to set up as they are on the eye, they make the perfect entry level surround sound system for the latest generation of flat screen TVs. A special wall mount bracket (included) has been designed for ease of installation without adding any more depth to the speaker itself. T101c Centre Satellite Features: Ultra-slim bass driver offering clean, forceful response that brings the action vividly to life, New large vented tweeter provides warm, natural sound that's so real you feel you're there, Can be mounted on the wall or on the included desk kickstand, wall bracket also included.
DTS Play-Fi compatible
Connects to all your devices.
Connects with voice assistants.
DTS Play-Fi. High-quality multi-room audio.
Spotify Connect. Tidal. Deezer. It's all here.
Rich sound. Pair for stereo in the same room.
Boost the sound of your smart assistant speakers.
Built-in LED light. Works with Philips Ambilight TV.
Compare KEF T101C Centre Channel Speaker with:
Compare Philips TAW6205/10 with:
Top Differences
  • Sound Output: 40W vs 10W
  • Channels: 40 vs 10
  • Bluetooth: na vs no
  • Frequency Response: 20 Hz- 20 KHz vs Frequency Response : 80Hz - 30kHz Crossover Frequencies : 1.7kHz
  • Subwoofer Size: 114.3 mm vs 25 mm