Sony SRS-XG500
Rs.19,999.00
Brand
JBL
Sony
Model No
Grip Personalized
SRS-XG500
Wired / Wireless
Bluetooth Speaker Specification
Driver Type
Dynamic
Dynamic
Driver Diameter
43 X 80 mm Full Range
25 mm
Impedance
NA
500 kΩ
Sensitivity
NA
200 mV
Frequency Response
70Hz - 20KHz
20 Hz - 20000 Hz
Maximum Power Input
DC 5V / 2A
AC 120-240 V, 50/60Hz
Maximum Power Output
16 W ( RMS )
Surround Sound Channel Configuration : 2.0
5 W ( RMS )
Tweeter Unit 25 mm
Woofer Unit 110 mm X 110 mm
Signal to Noise Ratio
> 80 dB
Wireless Technology
Bluetooth
Bluetooth
Bluetooth Version
5.4
Compatible Profiles
All Bluetooth Devices
All Bluetooth Devices
Supported Codecs
AAC, SBC
SBC, AAC, LDAC
Battery Type
Lithium-Ion Batteries
Lithium-Ion Batteries
Bluetooth Range
10 Meters
30 Meters
Battery Life
14 Hours
30 Hours
Charging Time
3 Hours
3 Hours
Noise Cancelling
Active
Aux Connectivity
Yes
Yes
Weight
Weight : 0.385 Kg
5.6 Kg
Dimensions
165 mm X 90 mm X 80 mm
460 mm X 256 mm X 215 mm
Available Colors
Black, White, Blue, Red, Green, Pink, Yellow, Orange, Purple
Black
Accessories
JBL Grip Personalized Bluetooth Speaker
1 UNIT Quick Start Guide
1 UNIT Warranty Card & Safety sheet
Sony SRS-XG500 Bluetooth Speaker
1N AC Power Adapter
1N AC Power Cord
Other Features
Ambient light.
JBL Portable app.
Bold JBL Pro Sound.
Up to 14 hours of playtime.
Waterproof, dustproof, and dropproof.
Multi-speaker connection with Auracast™.
Recycled plastic and fabric, plus FSC certified paper packaging.
Sound Modes : Clear Audio+, DSEE, LIVE SOUND.
Battery Life : Now you can enjoy music non stop upto 30hrs of battery life.
Quick Charge :Just 10 minutes of charging provides up to 3 hrs of playback.
DC OUT : Type A USB1 and USB2 Port ( For Charging The Battery of A Connected Device) ( DC 5 V/Max. 1.5 A ( Max. 2 A In Total For 2 Ports).
Inputs & Outputs Terminals : Stereo Mini Jack( IN ), USB A ( Mass Storage Class), USB A( For Charging The Battery of A Connected Device ), Mic/Guitar Input( φ6.3mm ).
Compare JBL Grip Personalized with:
Compare Sony SRS-XG500 with:
Top Differences
  • Sound Output: 5W vs 16W
  • Channels: 5 vs 16
  • Bluetooth Version: 5.0 vs 5.4
  • Frequency Response: 20 Hz - 20000 Hz vs 70Hz - 20KHz
  • Subwoofer Size: 25 mm vs 43 mm