Intex LED-2207-SS
Rs.12,990.00
Videocon IVC24F02T
Rs.13,000.00
Model No LED-2207-SS IVC24F02T
TV Type LED TV LED TV
Screen Size 22 Inch (54.70 cm) 24 Inch (59.80 cm)
Resolution 1920 x 1080 1920 x 1080
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate NA NA
Viewing Angle 170/160 178 / 178 degrees
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, WMA, PCM
Supported Video Formats : MKV, DivX, MP4, AVI, ASF, MOV, FLV, DAT, VOB
Supported Picture Formats : JPG
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : mp3, wav, mp4, wma
Supported Video Formats : mp4, avi, mkv, asf, wmv, 3gp, mov, webm
Video
Dynamic Contrast Ratio : Mega
Response Time (ms) : 5
Brightness (cd/m2) : 250
Panel Type : Full HD
Contrast Ratio : Mega Contrast Ratio
Display Colours : 16.7 Million
Selectable Picture Modes : Hi-Bright / Vivid / Sports / Cinema / User
Panel Type : Full HD
Series : LED TV
Brightness : 250
Audio
Sound Output : 2 x 10 W
Sound Effect System : Stereo
Speaker Location : Bottom
Output power (RMS) : 2 x 8 Watts
Auto Volume Leveller : Yes
Selectable Sound Modes : User / Standard / Music / Movie / Sports
Graphic Equalizer : Yes 5 Band
Connectivity Options
HDMI : 1
USB 2.0 : 1
Component : 1
VGA Input : 1
Composite (AV) In : 1
Composite (AV) Out : 1
PC Audio Input (Mini Jack) : 1
Headphone : 1
RF In : 1
USB : 1
HDMI : 1
RF IN : 1
AV IN : 1
DVD Compatibility (YPbPr/YCbCr) : 1
PC Audio in : 1
PC(VGA IN) : 1
S Video IN : 1
Other Features
Smart Power Saving : Yes
Full HD Video Playability through USB 2.0 : Yes
Built in Stereo Speaker : Yes
Digital Noise Reduction : Yes
Eye Safe T Matrix : Yes
Certification : ROHS
LED Type : DLED
OSD Languages : English
DNR : Yes
Family Favourite : Yes
ECO Vision : Yes
Clock : Yes
Hotel Mode : Yes
General Details
Power Supply : 110 V - 220 V 50 / 60Hz
Power Consumption : 35 W