Insignia NS-24DF310NA21
Rs.7,535.33
Kodak 24QSE5007
Rs.6,899.00
Model No NS-24DF310NA21 24QSE5007
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 24 Inch (59.80 cm) 24 Inch (59.80 cm)
Resolution 1280 x 720 1366 x 768
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : AAC, MP3, WMA, WAV (PCM), AIFF, FLAC, AC3, DTS.
Supported Video Formats : MKV , MP4, MOV
Supported Picture Formats : JPEG
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, MPEG1, MPEG2, MPEG2.5, AAC, HEAAC, ASF, WMA
Supported Video Formats : MP4, MPEG, MPG, MKV, AVI, FLV, ASF
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, PNG, BMP, GIF
Video
Backlight : LED
Maximum Contrast Ratio (Native) : 3000:1
Backlight Type : Direct Lit
Panel Type : Standard LED
Backlight : HD QLED
Dynamic Crystal Color : Yes
Color 100% Color Volume : Yes
Response Time : 10ms
Contrast Ratio : 4000:1
LED Arrangement : Direct LED
Brightness : 300 Nits Brightness
Picture Engine : Powered By @AmLogic
Audio
Audio Output Power : 5 W
Built-In Speakers : Yes
Surround Sound Supported : DTS
Audio Output Power ( RMS ) : 24 W
Number Of Speakers : 2
Speaker Type : Bottom Firing
Sound Technology : Surround Sound
Other Audio Features : Sound Output Device ( TV Speaker, ARC, S/PDIF )
Connectivity Options
HDMI : 3
USB : 1
RF Antenna Input : 1 Yes
Headphone Jack : 1 Yes
Digital Optical Audio Output : 1 Yes
Analog Audio Output : 1 Yes
Composite Video Input : 1 Yes
V-Chip : Yes
TV Tuner : Digital
Network Compatibility : Ethernet
HDMI ( 2.0 ) : 2 Rear
USB ( 2.0 ) : 2
Miracast : Yes
Bluetooth 5 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Headphone Jack : Yes
Built-in Wi-Fi : 2.4 GHz
Smart TV Features
Smart Capable : Yes
Smart Platform : Fire TV
Works With : Amazon Alexa
Voice Assistant Built-In : Amazon Alexa
Featured Streaming Services : Apple TV+, Disney+, Hulu, Netflix, Prime Video, Sling TV, YouTube
Operating System : Linux
RAM : 512 MB
ROM : 4 GB
CPU : A35*4
GPU : Mali-G31
Zee5 : Yes
Youtube : Yes
JioHotstar : Yes
Prime Video : Yes
Amazon Prime : Yes
Google Assistant : Yes
Supported Devices For Casting : Mobile, Laptop, PC
Supported Apps : Prime Video, YouTube, JioHotstar, Zee5
Other Internet Features : Miracast, LIVE TV Channels, 20+ Content Partners
Other Apps Supported : JioHotstar, Amazon Prime, Sony Liv, Youtube, Zee7
Other Features
Color : Black
Design : Bezel Less Design
Edition : Yes
Color : Black
Tuner Type : ATSC
Signal Format : Analog
Stand Type : Tabletop
System Languages : English, Hindi
Warranty : 1 Year Warranty On Product & 6 Months On Accessories
General Details
InsigniaRequirements : AC 100 ~240 V 50-60 Hz
Power Consumption : 25 W
Set Weight Without Stand : 2.81 Kg
Set Weight With Stand : 2.90 Kg
Power Supply : AC 100 – 240 V, 50/60 Hz
Energy Rating : 5 Star
Standby Power Consumption : 0.5 W