TCL 40S350R-CA
Rs.25,053.44
Model No Signature-4KUHD- 43SFLVC 40S350R-CA
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 43 Inch (109.22 cm) 40 Inch (102 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 1920 x 1080
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, WMA, WMV, MP4, FLAC, MP2
Supported Video Formats : AVI, MPG, DAT, VOB, DIV, MOV, MKV, RM
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : AAC, MP3, WMA, WAV ( PCM ), AIFF, FLAC, AC3
Supported Video Formats : MKV (H.264), MP4, MOV ( H.264 ), TS ( H.264 )
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, GIF
Video
Backlight : 4K UHD LED
Dolby Vision : Yes
Digital Noise Filter : Yes
1.07 Billion+ Colors : Yes
Contrast Ratio : 5000:1
Panel Type : A+ Grade Zero Dot IPS Panel
Picture Engine : Dyanamic Picture Enhancement
Backlight : FHD Direct LED
Backlight Type : Standard
Display Colors : 16.9 Million
Description : Smart & Versatile
Local Dimming Type : Dynamic Contrast
Picture Size : Direct, Normal, Stretch, Zoom, Auto
Picture Preset : Movie, Normal, Vivid, Low Power, Sports
Audio
Sound Output Power ( RMS ) : 40 W
Number of Speakers : 4
Surround Sound : Virtual
Sound Technology : DOLBY+
Speaker Type : Sound Bar Speakers
Sound Mode : User, Standard, Music, Sports, News, Movie
Audio Output ( RMS ) : 8 W + 8 W
Dolby Processing : Dolby Digital+
Audio Passthrough : Dolby Digital+, Dolby Digital, DTS, PCM
Audio Effect : High Treble, Speech, Normal, Music, Theater, Big Bass
Connectivity Options
HDMI : 3
USB ( 2.0 ) : 2
PC D-Sub : Yes
Built In Wi-Fi : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Headphone Jack : Yes
Tower Antenna : Yes
Wireless LAN Adapter : Yes
Wi-Fi Type : 1T1R
Bluetooth : Yes, Two Way Bluettoth
HDMI : 3 ( 1 X ARC )
USB 2.0 : 1
AV Input : 1 Yes
Headphone Output : 1 Yes
RF Input ( NTSC, ATSC ) : 1 Yes
SPDIF Digital Audio Optical : 1 Yes
Apple Airplay2 : Yes
Screen Mirroring : Yes
Wi-Fi : Dual-Dand 802.11
Smart TV Features
Operating System : Android AOSP TV
CPU : ARM CORTEX A55 - 4 Core
GPU : Mali G31 x 2
RAM : 2 GB
ROM : 16 GB
Screen Mirroring : Yes
Google Play Store : Yes
Supported App - Netflix : Yes
Supported App - Youtube : Yes
Operating System Present : Yes
Supported App - Disney+Hotstar : Yes
Supported App - Prime Video : Yes
Supported App – Others : Amazon Prime, Sony Liv, Youtube, Yupp Tv , Eros Now, Voot , Alt Balaji
Operating System : Roku TV
Disney+ : Yes
Apple TV : Yes
YouTube : Yes
Peacock TV : Yes
YouTube TV : Yes
Paramount+ : Yes
Works With : Apple HomeKit, Amazon Alexa, Google Assistant
Other Features
Design : Frame-Less Design
Colours : Gold, Black
RF Capable : Yes
Sleep Timer : Yes
Smart Remote : Yes
Internet Access : Yes
Power Saver Mode : Yes
Eye Care Technology : Yes
Operating Distance : 10- 12 Feet
Warranty : 1 Year Warranty
Additional Features : BEE Certified 5 Star Energy Efficient
Other Convenience Features : Wallpapers, Screen savers , Eye safe Technology, Screen Shot
OSD Languages : English , Hindi , Marathi, Gujrati, Tamil, Telegu, Kannada, urdu
Design : Full View Metal Bezel-Less Design
Clock : Yes
Game Mode : Yes
Channel Skip : Yes
Closed Caption : Yes
Input Label Edit : Yes
Easy Voice Control : Yes
JPEG / MP3 For USB : Yes
Program Guide ( EPG ) : Yes
Auto Channel Search / Channel Scanning : Yes
Parental Control ( V -Chip ) : USA
Control Buttons : One Button
Adjustable Color Temperature : Warm, Normal, Cool
Tuner Type : ATSC, NTSC, Clear QAM
Warranty : 1 Year Limited Manufacturers Warranty
Languages : English, Spanish, French, Deutsch, Portugues
General Details
Power Supply : Warranty :
Power Consumption : 50 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Weight Without Stand : 8 Kg
Power Supply ( Voltage, Hz ) : AC 100V-240V 50/60Hz
Annual Power Consumption : 108 kWh/Y
Weight Without Stand : 5.21 Kg
Weight With Stand : 5.30 Kg
Package Weight : 7.21 Kg
Screw Size : M6
VESA Walll Mount Pattern : 100 mm X 100 mm