Samsung UN85U8000FFXZC
Rs.145,190.20
Model No 85 U8WF UN85U8000FFXZC
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 85 Inch (216 cm) 85 Inch (216 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, MPEG, AAC, HE AAC, ASF, WMA
Supported Video Formats : MP4, MPEG, MPG, MKV, AVI, FLV, ASF
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, PNG, BMP, MPO
USB Version : 3.0
Supported Audio Formats : MP3, FLAC, OGG, WMA, WAV, MIDI, APE, AIFF, ALAC, M4A, MPA, AAC
Supported Video Formats : AVI, MKV, MP4, ASF, MOV, 3GP, FLV, VRO, VOB, SVI
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, PNG, BMP
Video
Elite Backlight : ULED / LCD / LED
Brightness : 1000 Nits Peaking
Picture Engine : Hi-View -Pro
Smooth Motion : 200 Yes
Colour Depth : 10 Bit
Full Array : Yes
HDR 10 : Yes
HLG : Yes
MEMC : Yes
Dolby Vision : Yes
Wide Colour Gamut : Yes
Dynamic Backlight Control : Yes
Ultra Local Dimming : Yes
HEVC ( H.265 ) Decoder : Yes
Quantum Dot : Yes
Backlight : 4K Crystal UHD LED
HDR : Yes
Filmmaker Mode : Yes
Contrast Enhancer : Yes
HDR 10+ : Support
AI Upscale : 4K Upscaling
Contrast : Mega Contrast
Motion Technology : Motion Xcelerator
Picture Engine : Crystal Processor 4K
Audio
Sound Output ( RMS ) : 15 W
Number of Speaker : 6
Dolby Digital : Yes
Audio Equalizer : Yes
Automatic Volume Level : Yes
Lip-Sync Adjustment : Yes
Audio enhancement -Type : SRS, BBE, SAP, DBX-TV
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Q-Symphony : Yes
Object Tracking Sound : OTS Lite
Speaker Type : 2 Channel
Connectivity Options
HDMI : 4
HDMI Version : 2.0
USB : 2
Bluetooth : 5.0
RF Input : Yes
AV Input : Yes
Ethernet : Yes
Headphone : Yes
Optical Digital Audio Output ( SPDIF ) : Yes
Built In Wi-Fi : Yes
Dual Band WiFi : Yes
Chromecast Built-In : Yes
Wi-Fi Protocols IEEE 802.11 a, b, g, n, ac : Yes
ARC -Audio Return Channel : Yes
WIFI : 2.4 Hz & 5 Hz
HDMI : 3
USB-A : 1
Wi-Fi 5 : Yes
Bluetooth 5.3 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Anynet+ ( HDMI-CEC ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC / ARC
High Frame Rate ( HDMI ) : 4K 60Hz ( For HDMI 1 / 2 / 3 )
RF In ( Terrestrial, Cable Input, Satellite Input ) : 1 / 1 ( Common Use For Terrestrial ) / 0
Smart TV Features
Operating System : VIDA 3.0
Processor : Quad Core
Mobile Remote App : Remote Now
Popular Apps : Netflix,YouTube,Beinsport, Amazon Prime, Shahid etc.
Operating System : Tizen™ Smart TV
Daily+ : Yes
Apple AirPlay : Yes
Web Browser : Yes
Universal Guide : Yes
Samsung Health : Yes
Samsung TV Plus : Yes
SmartThings Hub, Matter Hub, IoT-Sensor Functionality, Quick Remote : Yes
Bixby : Yes ( Voice Ready )
Works With AI Speaker : Alexa, Google Assistant
Multi Device Experience : Mobile To TV, Sound Mirroring, Wireless TV On
Other Features
TV Color : Gun Metal
Front Bezel : Black
Rear Stand : Silver
Design : Metal Stream Design
Bezel Type : 3 Bezel-Less
Foot Type : Basic Feet
Front Color : Black
Stand Color : Black
EPG : Yes
V-Chip : Yes
IP Control : Yes
Analog Tuner : Yes
Embeded POP : Yes
Digital Broadcasting : ATSC, Clear QAM
OSD Language : English, Spanish, French
Motor Impaired Support : Slow Button Repeat, Remote Control App. For All
General Details
Power Requirements : AC 100 - 240 V 50 / 60 Hz
Power Consumption : 145 W
Power Consumption ( Standby ) : 0.5 W
VESA Wall Mount Dimensions : 800 mm x 400 mm
Stand Area : 1715 mm x 428 mm
Wall Mount, Screw Thread : M8 / 24
Weight Without Stand : 50.7 Kg
Weight With Stand : 52.1 Kg
Set Weight ( In Carton ) : 70 Kg
Power Supply : AC 110-120V~ 50 / 60Hz
Power Consumption ( Max ) : 260 W
Eco Sensor : Yes
Auto Power Off : Yes
Auto Power Saving : Yes
Weight Without Stand : 28.7 Kg
Weight With Stand : 29.2 Kg
Weight Of Package Carton : 40.7 Kg
VESA Wall Mount Compatibility : 400 mm X 300 mm