Samsung HG65Q60BANF
Rs.64,847.68
Model No 65E7K PRO HG65Q60BANF
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 65 Inch (164 cm) 65 Inch (164 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 120 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 3.0
Supported Audio Formats : MP3, Audio, WMA
Supported Video Formats : AVI, MPEG
Supported Picture Formats : GIF, JPEG
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, WAV, WMA
Supported Video Formats : AVI, MKV, ASF, MP4, 3GP, MOV, FLV, VRO, VOB, PS, TS
Supported Picture Formats : JPG, JPEG
Video
Backlight : 4K UHD QLED
HDR10 : Yes
HDR10+ : Yes
Dolby Vision : Yes
Dolby Vision IQ : Yes
HDR 10+ Adaptive : Yes
Quantum Dot Colour : Yes
Image Contrast Ratio : 1200: 1
Brightness : 400 Nits
Display Type : 8 Bit, IPS
Response Time : 8 Milliseconds
Picture Engine : Hi View Engine
Image Brightness : High Brightness
Backlight : 4K UHD QLED
HLG : Yes
Film Mode : Yes
Quantum HDR : Yes
LED Clear Motion : Yes
Auto Motion Plus : Yes
Contrast Enhancer : Yes
Contrast : Dual LED
Picture Quality Index : 3100 PQI
Micro Dimming : Supreme UHD Dimming
Picture Engine : Quantum Processor Lite
HDR10+ : Certified ( HDR10+ Adaptive )
Color : 100% Colour Volume with Quantum Dot
Audio
Sound Output ( RMS ) : 40 W
Speakers : 10 X 2 W
Subwoofer : 20 W
Dolby Atmos : Yes
DTS Virtual X : Yes
Output Channels : 2.1 Channels
Audio Wattage : 49 W ( With 25 W Woofer )
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Bluetooth Audio : Yes
Sound Mirroring : Yes
Object Tracking Sound Lite : Yes
Speaker Type : 2 Channel
Dolby Digital Plus : MS12 2 CH
Connectivity Options
HDMI 2.1 : 2 e-ARC
USB 3.0 + 2.0 : 2 ( 3.0 X 1, 2.0 X 1 )
Ethernet / LAN : Yes
Headphone Out : Yes
Composite In ( AV ) : Yes
Supports Bluetooth Technology : Yes
Wi-Fi : 802.11 ac/b/g/n ( 2.4 G & 5 G )
HDMI : NA
USB 2.0 : 2
WiFi 5 : Yes
RJ12 : Yes
WiFi Direct : Yes
BT HID Built-In : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Composite In ( AV ) : Yes
Anynet + ( HDMI-CEC ) : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI A / Return Ch. Support : Yes
RF In ( Terrestrial / Cable input / Satellite Input ) : 1/1/0
Smart TV Features
Operating System : VIDAA
CPU : Quad Core
RAM : 3 GB
ROM : 8 GB
Apps : Netflix, Youtube, Prime Video etc
Operating System : Tizen
Smart Hub : Yes
My Channel : Yes
USB Cloning : Yes
Security Mode : Yes
Power On Mode : Yes
Hotel Channel List : Yes
Samsung LYNK™ DRM : Yes
Channel Menu Display : Yes
Samsung LYNK™ Cloud : Yes
Wake-up Timer ( Alarm ) : Yes
Energy Saving Mode ( BLU Control ) : Yes
Hospitality Plug & Play ( Easy Set-Up ) : Yes
Mobile To TV - Mirroring, DLNA : Yes
Mixed Channel List : ( ATSC, DVB-T/T2/C/S2, Analog )
Other Features
Design : Bezel-Less Design
Front Colour : Black
FreeSync Premium : Yes
Variable Refresh Rate : Yes
AMD Free Sync Premium : Yes
Auto Low Latency Mode ( ALLM ) : Yes
Other Gaming Feature : Game Bar
Game Mode : 144 Hz Game Model Pro
Remote Control Description : One Click Voice Remote, Hotkeys For Quick Access
Design : AirSlim / Ultra-Slim Design
Stand Type : New Simple Stand
Bezel Type : 3 Bezel-Less
Front Color : Titan Gray
EPG : Yes
Eco Sensor : Yes
Analog Tuner : Yes
MBR Support : Yes
Ambient Mode : Yes
Auto Power Off : Yes
USB HID Support : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
Auto Channel Search : Yes
ConnectShare™ ( HDD ) : Yes
Energy Efficiency Class 1 : Yes
ConnectShare™ ( USB 2.0 ) : Yes
Data Broadcasting : IBB
Digital Broadcasting : ATSC 3.0
OSD Language : Korean, English
Voice Guide : US English, Korean
General Details
Power Supply : AC100V~240V
Power Consumption : 180 W
Average Power Consumption : 110 W
Power Consumption Standby : ≤0.5 W
Weight Without Stand : 18.70 Kg
Weight With Stand : 18.90 Kg
Wall Mount Dimensions : 400 mm X 200 mm
Power Supply : AC220-240V 50/60Hz
Power Consumption Max : 170 W
Power Consumption Typical : 80.6 W
Weight Without Stand : 20.9 Kg
Weight With Stand : 21.3 Kg
Weight Of Package Carton : 28.3 Kg
VESA Mount : 400 mm X 300 mm
Supplied Accessories
Remote Control : IR, Bluetooth
AAA Batteries : Yes
User Manual : Yes
Warranty Card : Yes
Table Top Stand : Yes
Wall Mount Bracket 2 : Yes
Remote Controller Model : TM2280E
ANT-Cable : Yes
Power Cable : Yes
Quick Install Guide : Yes
Optional Stand Support : Yes
VESA Wall Mount Support : Yes
Mini Wall Mount Supported : Yes
Samsung Smart Control ( Included ) : Yes
Compare Hisense 65E7K PRO with:
Compare Samsung HG65Q60BANF with:
In general, both TVs cater to modern entertainment needs, including streaming, gaming, and everyday viewing. Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience. If you're comparing Samsung HG65Q60BANF and Hisense 65E7K PRO, both models come with modern features and are designed to deliver a solid viewing experience across different use cases. Samsung HG65Q60BANF and Hisense 65E7K PRO offer different motion rates (60 Hz vs 120 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. Both models support 4K 3840 x 2160 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features.
Top Differences
  • Refresh Rate: 60 Hz Vs 120 Hz