TCL 50RC630K
Rs.34,045.33
Model No 50A6K 50RC630K
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 50 Inch (126 cm) 50 Inch (126 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, Audio, WMA
Supported Video Formats : AVI, MPEG, MKV, AVI, FLV, WEBM
Supported Picture Formats : GIF, JPEG
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : WMA, MP3
Supported Video Formats : AVI, WMV, MP4 ( H.265.H.264, VP9, AV1,… ), MPG, TS, MKV, WebM, VP9
Supported Picture Formats : HEIF, JPG, PNG, BMP, Text Subtitles
Video
Backlight : Ultra HD 4K LED
HDR10 : Yes
HDR10+ : Yes
AI Picture : Yes
Dolby Vision : Yes
Pixel Tuning : Yes
AI Adaptive Depth : Yes
High Refresh Rate Panel : 120Hz
Image Contrast Ratio : 4000: 1
Display Type : 8Bit, A+
Brightness : 350 Nits
Response Time : 8 Milliseconds
Image Brightness : Ultra Brightness
Panel Type : VA High Contrast Panel
Backlight : 4K UHD QLED
Film Mode : Yes
Smart HDR : Yes
Dolby Vision : Yes
10 Bit Panel : Yes
Hybrid Log Gamma : Yes
Digital Noise Reduction : Yes
Picture Performance Index : 2800
Dynamic Contrast : Mega
Picture processing : IPQ 2.0 Engine
Color Management : 10P & 2P Calibration
UHD Upscaling : UHD Super Resolution
Video Decoding : H.265 UHD, H.264, MPEG-2
Audio
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Number of Speakers : 2
Dolby Atmos : Yes
Sound Power ( RMS ) : 10 W + 10 W
Auto Volume Control : Yes
Equaliser : Presets
Dolby : Dolby AC4
Sound Processing : Dolby Atmos
Speakers : Full Range Down
Speaker Type : 2.0 Sound System
Connectivity Options
HDMI : 3
USB 2.0 : 2
DLNA : Yes
Miracast : Yes
Bluetooth 5 : Yes
Chromecast : Yes
Built In Wi-Fi : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Internet Access : Yes
Headphone Out : Yes
Composite In ( AV ) : Yes
Supports Bluetooth Technology : Yes
Wi-Fi : 802.11 ac/b/g/n Dual Band Wi-Fi 2.4G 5G
HDMI : 4
USB 2.0 : 1
CI Slot : Yes
DLNA 1.5 : Yes
RF In ( F Sat ) : Yes
Bluetooth 4.2 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
USB HID Support : Yes
HDMI Quick Switch : Yes
Chromecast & T-Cast : Yes
Digital Audio Out Optical : Yes
RF in ( IEC Terrestrial / Cable ) : Yes
HDCP 2.2 : 2,3
HDMI CEC ( T-link ) : Full
HDMI eARC / ARC : eARC HDMI1
YPbPr : CVBS Optional
HDMI Max Resolution : 2160P / 60Hz 422 12Bit
WiFi : Built-in ac/n/g 2.4/5Ghz MIMO
Smart TV Features
Operating System : Google TV
CPU : Quad Core
GPU : ARM Mali G-52
RAM : 2 GB
ROM : 16 GB
Google Assistant : Yes
Google Play Store : Yes
Smart Home Ready : Yes
Pre Installed Browser : Yes
Supported App - Netflix : Yes
Hands-Free Voice Control : Yes
Supported App - Youtube : Yes
Supported App - Prime Video : Yes
Supported App - Disney+ Hotstar : Yes
Operation System : Roku TV OS 10 X
CPU : Quad Core
Netflix : Yes
YouTube : Yes
TCL Home : Yes
HbbTV 2.0.2 : Yes
Web Browser : Yes
Freeview Play : Yes
Google Play Store : Yes
Roku Mobile App : Yes
Google Assistant Built-In : Yes
AI Google Assistant : Works With Google Assistant
AI Amazon Alexa : Works With Alexa DE / FR / IT / UK
4K : Netflix, YouTube, Amazon Prime, AppleTV+ & More
Other Features
Design : Bezel-Less Design
Clock : Yes
Teletext : Yes
Sleep Timer : Yes
AI Sports Mode : Yes
Auto Power Off : Yes
Game Mode Plus : Yes
Variable Refresh Rate : Yes
Auto Low Latency Mode ( ALLM ) : Yes
Design : Bezeless Design
Stand Type : Fixed
Teletext : Yes
Sleep Timer : Yes
Game Mode : Yes
Quick Power On : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
USB HID Support : Yes
Auto Channel Search : Yes
Smartphone / Tablet Remote Support : Yes
EPG ( DVB EIT / SI ) : Up To 8 Days
CI+ : Yes ( 1.4, ECP )
DTV Tuner : DVB-T2 / C / S2
Analogue Tuner Systems : PAL / SECAM / NTSC ( AV ) BG / DK / I / LL
OSD Languages : 5 English, French, German, Portuguese, Spanish
General Details
Power Supply : AC 100 - 240 V, 50/60 Hz
Power Consumption : 120 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Weight Without Stand : 9.5 Kg
Weight With Stand : 10 Kg
Wall Mount Dimensions : 200 mm X 400 mm
Power Supply ( Voltage, Hz ) : 220-240V~50Hz
Power Consumption Maximum* : 115 W
On Mode Power Demand In SDR : 71.0 W
On Mode Power Demand In HDR : 115 W
Power Consumption Standby* : 0.29 W
Weight Without Stand : 10.30 Kg
Weight With Stand : 10.50 Kg
Packaging Weight : 13.60 Kg
Energy Efficiency Class SDR : G
Energy Efficiency Class HDR : G
Auto power Off : Yes
Peak Luminance Ratio : 65%
Vesa Size : 300 mm X 300 mm