Samsung UA50CU8000UXZN
Rs.33,959.71
Model No 50A6K UA50CU8000UXZN
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 50 Inch (126 cm) 50 Inch (126 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 50 Hz
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, Audio, WMA
Supported Video Formats : AVI, MPEG, MKV, AVI, FLV, WEBM
Supported Picture Formats : GIF, JPEG
Video
Backlight : Ultra HD 4K LED
HDR10 : Yes
HDR10+ : Yes
AI Picture : Yes
Dolby Vision : Yes
Pixel Tuning : Yes
AI Adaptive Depth : Yes
High Refresh Rate Panel : 120Hz
Image Contrast Ratio : 4000: 1
Display Type : 8Bit, A+
Brightness : 350 Nits
Response Time : 8 Milliseconds
Image Brightness : Ultra Brightness
Panel Type : VA High Contrast Panel
Backlight : 4K UHD Crystal LED
HLG : Yes
HDR : Yes
Film Mode : Yes
Picture Clarity : Yes
Filmmaker Mode ( FMM ) : Yes
Micro Dimming : UHD Dimming
Contrast : Mega Contrast
Motion Technology : Motion Xcelerator
Brightness / Color Detection : Brigtness Detection
Picture Engine : Crystal Processor 4K
Color : Dynamic Crystal Color
Audio
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Number of Speakers : 2
Dolby Atmos : Yes
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Q-Symphony : Yes
Multiroom Link : Yes
Bluetooth Audio : Yes
Buds Auto Switch : Yes
Object Tracking Sound Lite : Yes
Dual Audio Support ( Bluetooth ) : Yes
USB 2.0 : 2
DLNA : Yes
Miracast : Yes
Bluetooth 5 : Yes
Chromecast : Yes
Built In Wi-Fi : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Internet Access : Yes
Headphone Out : Yes
Composite In ( AV ) : Yes
Supports Bluetooth Technology : Yes
Wi-Fi : 802.11 ac/b/g/n Dual Band Wi-Fi 2.4G 5G
HDMI : 3
USB 2.0 : 2
WiFi5 : Yes
Bluetooth 5.2 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Anynet+ ( HDMI-CEC ) : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC / ARC
RF In ( Terrestrial / Cable Input / Satellite Input ) : 1 / 1 ( Common Use For Terrestrial ) / 1
Smart TV Features
Operating System : Google TV
CPU : Quad Core
GPU : ARM Mali G-52
RAM : 2 GB
ROM : 16 GB
Google Assistant : Yes
Google Play Store : Yes
Smart Home Ready : Yes
Pre Installed Browser : Yes
Supported App - Netflix : Yes
Hands-Free Voice Control : Yes
Supported App - Youtube : Yes
Supported App - Prime Video : Yes
Supported App - Disney+ Hotstar : Yes
Operating System : Tizen™ Smart TV
SmartThings : Yes
Web Browser : Yes
Mobile Camera Support : Yes
Video Communication : Google Meet
NFT : Nifty Gateway
Cloud Service : Microsoft 365
Multi Device Experience : Mobile To TV, TV Sound To Mobile, Sound Mirroring, Wireless TV On
Other Features
Design : Bezel-Less Design
Clock : Yes
Teletext : Yes
Sleep Timer : Yes
AI Sports Mode : Yes
Auto Power Off : Yes
Game Mode Plus : Yes
Variable Refresh Rate : Yes
Auto Low Latency Mode ( ALLM ) : Yes
Design : AirSlim Design
Bezel Type : 3 Bezel-Less
Front Color : Titan Gray
Stand Color : Titan Gray
Slim Type : Slim Look
Stand Type : Flat Lift
EPG : Yes
HGiG : Yes
Teletext ( TTX ) : Yes
ConnectShare™ : Yes
Triple Protection : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
Analog Clean View : Yes
Auto Game Mode ( ALLM ) : Yes
Digital Broadcasting : DVB-T2CS2
OSD Language : Local Languages
Motor Impaired Support : Slow Button Repeat
Hearing Impaired Support : Multi-Output Audio, Sign Language Zoom
Accessibillity - Voice Guide : UK English, France French, Korean, Russian, Hindi
General Details
Power Supply : AC 100 - 240 V, 50/60 Hz
Power Consumption : 120 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Weight Without Stand : 9.5 Kg
Weight With Stand : 10 Kg
Wall Mount Dimensions : 200 mm X 400 mm
Power Consumption : 145 W
Eco Sensor : Yes
Auto Power Off : Yes
Auto Power Saving : Yes
Weight Without Stand : 11.5 Kg
Weight With Stand : 11.8 Kg
Weight Of Package Carton : 15.9‎ Kg
VESA Spec : 200 mm X 200 mm
Supplied Accessories
Remote Control : IR, Bluetooth
AAA Batteries : Yes
User Manual : Yes
Warranty Card : Yes
Table Top Stand : Yes
Wall Mount Bracket 2 : Yes
Remote Control : TM2360E
E-Manual : Yes
Power Cable : Yes
User Manual : Yes
Webcam Support : Yes
Mini Wall Mount Support : Yes
Vesa Wall Mount Support : Yes
Full Motion Slim Wall Mount ( Y22 ) : Yes
No Gap Wall-Mount ( Y21 VESA ) : Yes
Zigbee, Thread Module : Dongle Support
Compare Hisense 50A6K with:
Compare Samsung UA50CU8000UXZN with:
Both models support 4K 3840 x 2160 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming. If you're comparing Hisense 50A6K and Samsung UA50CU8000UXZN, both models come with modern features and are designed to deliver a solid viewing experience across different use cases. Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments. In general, both TVs cater to modern entertainment needs, including streaming, gaming, and everyday viewing. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience. Hisense 50A6K and Samsung UA50CU8000UXZN offer different motion rates (60 Hz vs 50 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming.
Top Differences
  • Refresh Rate: 60 Hz Vs 50 Hz