Samsung QN43Q60CAF / QN43Q60CAFXZA
Rs.40,089.96
Model No 43E7HQ QN43Q60CAF / QN43Q60CAFXZA
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 43 Inch (109.22 cm) 43 Inch (109.22 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : WMA, WMV, MP4, FLAC, MP2, MP3
Supported Video Formats : AVI, WMV, MP4, MOV, 3GP, MKV, MPG, MPEG, VOB, FLV, WebM, OGM
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF
USB Version : 2.0
Supported Video Formats : AVI, MKV, MP4, ASF, MOV, 3GP, FLV, VRO, VOB, SVI
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, PNG, BMP, MPO
Video
Backlight : DLED
HDR10+ Decoding : Yes
Dolby Vision HDR : Yes
4K Upscaling : Yes
Wide Colour Gamut : Yes
3D Digital Comb Filter : Yes
Quantum Dot Technology : Yes
Picture Criteria Index : 2100 PCI
Panel Bit Depth : 8 Bit + FRC
Processor : Quad Core
Input Lag : Yes ( <20ms ) Game Mode Plus
Video Decoder : HEVC ( H.265 ), VP, H. 264, MPEG4, MPEG2, AV1
Backlight : 4K UHD LED
HLG : Yes
Film Mode : Yes
Picture Quality : Yes
Filmmaker Mode : Yes
One Billion Color : Yes
Contrast Enhancer : Yes
Smart Calibration : Basic
Contrast : Dual LED
HDR 10+ : Yes ( Adaptive )
HDR : Quantum HDR
Motion Technology : Motion Xcelerator
Color : 100% Color Volume
Brightness / Color Detection : Brigtness Detection
Ultimate UHD Dimming : Supreme UHD Dimming
Picture Engine : Quantum Processor Lite 4K
Audio
Sound Output : Dolby Audio ( MS12 ) DTS
User Equaliser : Yes
DTS Studio Sound : DTS Virtual X
NICAM Stereo : NICAM / A2 Stereo
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Q-Symphony : Yes
Multiroom Link : Yes
Bluetooth Audio : Yes
Adaptive Sound : Yes
Sound Mirroring : Yes
Buds Auto Switch : Yes
Bluetooth Headset Support : Yes
Dual Audio Support ( Bluetooth ) : Yes
DTV Sound System : Dolby
Sound : OTS Lite
Object Tracking Sound : OTS Lite
Speaker Type : 2 Channel
Dolby : MS12 2 Channel
Dolby Decoder : MS12 2 Channel
Connectivity Options
HDMI ( 2.0 ) : 3 ( HDMI2.0 ( ALLM, VRR ( 60Hz )) X 3 )
USB ( 2.0 ) : 2
Bluetooth 5.0 : Yes
Component In ( Y / Pb / Pr ) : Yes
Digital Audio Output ( Optical ) : Yes
Ethernet / LAN : Yes ( 100M )
Wi-Fi : IEEE 802.11 a / b / g / n / ac ( 2.4G & 5G )
HDMI 2.1 : 3
USB 2.0 : 2
WiFi5 : Yes
Bluetooth 5.2 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Anynet ( HDMI-CEC ) : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : Yes
Ex-Link ( RS-232C ) : W / Dongle Only
Terrestrial / RF input : 1 / 1 ( Common Use For Terrestrial ) / 0
RF In ( Terrestrial / Cable Input / Satellite Input ) : 1 / 1 ( Common Use For Terrestrial ) / 0
Smart TV Features
Operating System : VIDAA U5.0
Web Browser : VEWD
Operating System : Tizen™ Smart TV
TV Plus : Yes
Tap View : Yes
Easy Setup : Yes
Workspace : Yes
Music Wall : Yes
App Casting : Yes
Media Home : Yes
SmartThings : Yes
Web Browser : Yes
Wireless Dex : Yes
Ambient Mode : Yes
Samsung Health : Yes
Mobile Camera Support : Yes
SmartThings Hub / Matter Hub / IoT-Sensor Funtionality : Yes
Built-in Voice Assistant : Alexa
Web Service : Microsoft 365
Chat Together : Yes ( US Only )
ConnecTime : Yes ( US Only )
Universal Guide : Yes ( US Only )
Multi View : Up To 2 Videos
Telemedicine : HealthTap ( US Only )
Works With AI Speaker : Alexa, Google Assistant
NFT : Nifty Gateway, La Collection, Art Token, Savage
Other Features
Front Colour : Black
Hotel TV : Yes
Time Shift : Yes
Extended PVR : Yes
Parental Control : Yes
Multi-Language OSD : Yes
Digital & Analog Tuner : DVB - T2 / T / C / S2 / S
Media Player : Yes ( Video, Audio, Picture )
EPG : 8 Days Forward EPG, 7 Days Backwards EPG ( UK Only )
Design : Air Slim Design
Stand Type : New Simple Stand
Bezel Type : 3 Bezel-Less
Color : Titan Gray
Front Color : Titan Gray
Slim Type : Slim Look
EPG : Yes
HGiG : Yes
V-Chip : Yes
Light-Sync : Yes
IP Control : Yes
Analog Tuner : Yes
MBR Support : Yes
Game Bar 3.0 : Yes
ConnectShare™ : Yes
Embedded POP : Yes
Mini Map Zoom : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
Game Motion Plus : Yes
Auto Game Mode ( ALLM ) : Yes
Super Ultra Wide Game View : Yes
Vesa Wall Mount Compatibility : Yes
Mini Wall Mount Compatibility : Yes
Zigbee / Thread Module : Built-In
Remote Controller Model Code : BN59-01432A
DTV Tuner : ATSC / ClearQAM
Digital Broadcasting : ATSC / ClearQAM
Motor Impaired Support : Slow Button Repeat
OSD Language : English, Spanish, French
Gaming Hub : Yes ( KR, US, CA, BR, GB, FR, DE, IT, ES )
General Details
Power Supply : AC 100~240 V
Power Consumption : 100 W
Power Consumption Standby : ≤0.5 W
Energy Efficiency Class : G
Product Weight Without Stand : 7.8 Kg
Product Weight With Stand : 9.2 Kg
Product Weight Packaged : 12.2 Kg
VESA Wall Mount Compatible : 200 mm X 300 mm
Power Requirements : AC110-120V~ 50/60Hz
Maximum Power Consumption : 115 W
Typical Power Consumption : 52 W
Eco Sensor : Yes
Auto Power Off : Yes
Auto Power Saving : Yes
Weight Without Stand : 8.39 Kg
Weight With Stand : 8.61 Kg
Weight Of Package Carton : 11.61 Kg
VESA Wall Mount Compatibility : 200 mm X 200 mm