Hisense 43A6100G
Rs.26,898.91
Aiwa A43FHDX1
Rs.26,990.00
Model No 43A6100G A43FHDX1
TV Type Android TV Android TV
Screen Size 43 Inch (109.22 cm) 43 Inch (109.22 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 1920 x 1080
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : WMA, WMV, MP4, FLAC, MP2, MP3
Supported Video Formats : AVI, WMV, MP4, MOV, 3GP, MKV, MPG, MPEG, VOB, FLV, WebM, OGM
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF, MPO
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : AAC, M4A, MP3, WMA
Supported Video Formats : AVI, MKV, MP4, MPEG, WMV
Supported Picture Formats : BMP, JPEG, PNG
Video
Backlight : 4K UHD DLED
HDR : Yes
HDR10 : Yes
Noise Reduction : Yes
4K AI Upscaling : Yes
10 Bit Color Depth : Yes
UHD ( 4K ) Streaming : Yes
Motion Picture Enhancer : Yes
Contrast : Super Contrast
Video Decoder : MPEG2, MPEG 4
Backlight : FHD LED
Tint : Yes
DNR : Yes
HDR10 : Yes
Contrast : Yes
Sharpness : Yes
Aspect Ratio : Yes
Picture Reset : Yes
Picture System : Yes
Micro dimming : Yes
Comb Filter - 3D : Yes
Noise Reduction : Yes
Video Upscaling : Yes
Color Temperature : Yes
Amphitheatre View : Yes
Black Reflect Technology : Yes
Crysta Vision Technology : Yes
Contrast Ratio ( Dynamic & Static ) : 3000:1
Panel Type : VA Panel
MEMC : Yes, 60Hz
Brightness : 280 Nit Typical
Response Time Typ. : 11.5 ms ( G To G )
Colours : 16.7 Million Colors
Modes : Standard, Dynamic, Movie, Sport, Personal, Dolby Vision dark, Dolby Vision bright
Audio
Sound Output ( RMS ) : 10 W
Number of Speakers : 1
Dolby Audio : Yes
AC3 Surround Sound Decoder : Yes
Audio Enhancement : DTS Studio Sound
Sound Output : 2 X 12 W
Number of Speakers : 2
Dolby Audio : Yes
Dolby Atmos ® : Yes
Built-in Soundbar : Yes
Smart Speaker Compatible : Yes
Bluetooth Surround Ready ( 2 Way BT ) : Yes
Aiwa Authentic sound Signature ® : Yes
Sound Mode : Sport, Standard, Movie, Music, News
Connectivity Options
HDMI 2.0 : 3
USB 2.0 : 2
AV Input : Yes
Bluetooth 5.0 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Earphone Jack : Yes
DLNA Compliance : Yes
Anyview ( Screen Mirroring ) : Yes
RF- Radio Frequency Input : Yes
Optical Digital Audio Output ( SPDIF ) : Yes
Wi-Fi Bands ( GHz ) : 2.4 / 5
Wi-Fi Protocols IEEE 802.11 : a, b, g, n, ac
HDMI 2.1 : 2
USB 2.0 : 2
2 Way BT : Yes
ARC / DRC : Yes
Optical Out : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Headphone - 1 Side : Yes
Chromecast Built-In : Yes
Screen Share & Control : Yes
Wireless Sound ( 2 Way BT ) ® : Yes
TWS Multilink Technology by Aiwa : Yes
Audio Out : S/PDIF COAX
Wi-Fi Direct : Function Ready
Web Cam Support : Yes, Only Support Some USB Camera
Video Calling : Yes, Support Google Duo & True Conference
Smart TV Features
Operating System : VIDAA U4
CPU : Quad Core
Netflix : Yes
YouTube : Yes
Prime Video : Yes
VIDAA Voice Search : Yes ( On App )
One Touch Access : Youtube, Netflix, Prime Video
Operating System : Android 11 For Android TV
CPU : CA55*4
DDR : 1.5 GB
RAM : 1.5 GB
ROM : 8 GB
Meeting Mode : Yes
HEVC Dedcoder : Yes
Home Dashboard : Yes
Direct Keys ( Apps ) : Yes
Cloud Photos & Videos : Yes
Supported App - Netflix : Yes
Google Assistant Built-In : Yes
Supported App - YouTube : Yes
Supported App - Amazon Prime : Yes
Web Browser : Yes, Downloaded on Google Play
Other Features
Design : Bezel-Less Design
Teletext : Yes
Subtitles : Yes
Sport Mode : Yes
Game Mode : Yes
On / Off Timer : Yes
Backlight Control : Yes
Smartphone Remote Control Application : Yes
LCN- Logical Channel Number and DTV Service Name Support : Yes
Energy Ratings : 4 Star
Warranty : 3 Years
Television System : DVB-T / DVB-T2
Design : Bezel-Less Design
Game Pad : Yes
Voice Remote Control : Yes
Cloud Game Support : Yes
Color Temperature ( K ) : Yes
General Details
Power Supply : AC 120V-240V 50/60Hz
Power Consumption Standby : 0.5 W
Weight Without Stand : 6.8 Kg
Weight With Stand : 6.9 Kg
Weight Packaged : 9.8 Kg
Wall Mount Dimensions : 200 mm X 300 mm
Power Supply : AC 100-240Vac/50~60Hz
Power Consumption : 100 W