Samsung UA32N5200ARXXL
Rs.27,500.00
Model No 32 A4N UA32N5200ARXXL
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 32 Inch (80 cm) 32 Inch (80 cm)
Resolution 1366 x 768 1920 x 1080
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP2, MP3, MP4, AAC, WMA, WAV, FLAC
Supported Video Formats : AVI, MP4, MOV, MKV, MPG, MPEG, VOB, FLV, WebM, OGM
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF
Video
Backlight : HD LED
Low Blue Light : Yes
Crystal Clear Resolution : Yes
Blue Light Eye Protection : Yes
Panel Bit Depth : 8 Bit
Response Time : 8 ms
Brightness : 250 cd/m² Typical
Picture Colours : 16.7 Million Colours
Backlight : LED
Film Mode : Yes
HDR : Yes
PQI ( Picture Quality Index ) : 500
Audio
Sound Output Power( RMS ) : 10 W + 10 W
Dolby Digital : Yes
Audio Equalizer : Yes
Speaker : 2 Midrange
Sound Technology : Dolby Audio, DTS Virtual X
Sound Output ( RMS ) : 10 W
Speaker Type : 2 Channels
Connectivity Options
HDMI ( 1.4 ) : 2 ( HDMI1 X ARC )
USB ( 2.0 ) : 2
SPDIF : 1 Yes
AV Input : 1 Yes
Ethernet / LAN : 1 Yes
Earphone Jack : 1 Yes
Digital Audio Out : 1 Yes
Digital Antenna ( ANT ) : 1 Yes
Bluetooth : Yes
Google Cast : Yes
Chromecast Built-In : Yes
Wi-Fi : 2.4 & 5.0 GHz
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
Multiroom Link : Yes
HDMI A / Return Ch. Support : Yes
WiFi Direct : Yes
Bluetooth Low Energy : Yes
BT HID Built-in : Yes
USB HID Support : Yes
Dongle Compatibility ( 3G / LTE / WiFi ) : Yes ( India Only )
Smart TV Features
Operating System : Google TV
CPU : MT9216AAATYB / Quad Core
ROM : 1 GB
RAM : 8 GB
Prime Video : Yes
Personal Video Recorder : Yes
Web Browser : Yes
Phone Remote : Yes, Google App
Voice Command : Google Assistant
Installed App : Netflix, Disney+, Youtube, Prime Video & others
SmartThings App Support : Yes
Digital Clean View : Yes
Connect Share™ ( HDD ) : Yes
Auto Channel Search : Yes
Ultra Clean View : Yes
IPv6 Support : Yes
Digital Broadcasting : Ready
Game Mode : Yes (Basic)
S-Share : Yes ( India Only )
Accessibility : Voice guide / Enlarge / High contrast / Multi-output Audio
Other Features
Design : Bezel-Less Design
Front Colour : Black
Sleep Timer : Yes
Game Mode : Yes
Sports Mode : Yes
Program Lock : Yes
Favourite Channel List : Yes
Auto Low Latency Mode ( ALLM ) : Yes
Power Off : Yes ( If No Signal )
Warranty : 3 Year Warranty
ConnectShare™ ( USB 2.0 ) : Yes
Design : Mold
Bezel Type : VNB
Slim Type : Slim
Triple Protector : Yes
Energy Efficiency Class : 1
General Details
Power Supply : AC 100 ~ 240 V, 50 Hz / 60 Hz
Power Consumption Standby : < 0.5 W
Weight Without Stand : 3.8 Kg
Weight With Stand : 3.9 Kg
Product Weight Packaged : 5.6 Kg
VESA Wall Mount Compatible : 100 mm X 200 mm
Power Requirements : AC110-120V 50/60Hz
Power Consumption : 59 W
Stand ( Basic ) ( W x D ) : 732.5 mm x 150.5 mm