Hisense 120L9GSET
Rs.615,286.95
Hisense 120L9HSET
Rs.615,254.71
Model No 120L9GSET 120L9HSET
TV Type Smart TV Smart TV
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 120 Hz 120 Hz
Viewing Angle 70° 70°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, WMA, WMV, MP4, FLAC, MP2
Supported Video Formats : AVI, WMV, MP4, MOV, 3GP, MKV, MPG, MPEG, VOB, FLV, WebM, OGM
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF, WEBP
USB Version : 3.0
Video
Backlight : 4K UHD SMART LASER TV
MEMC : Yes
Dolby Vision : Yes
4K Upscaling : Yes
HDR10+ Decoding : Yes
10 Bit Colorimetry : Yes
Contrast Enhancer : Yes
Upscaling Ultra HD : Yes
Laser Light Source : Yes
TriChroma X-Fusion™ : Yes
Display Technology : DLP
Peak Gain : 0.42
Display Surface : Flat
Audible Noise : 32dB
Control4 : Ready
Smooth motion rate : 100Hz
Luminance ( Typical, Full Field, in Lumens ) : 3000 lm
Static Contrast : >1000:1
Processor : Quad Core
Dynamic Contrast Ratio : 2,000,000:1
Wide Colour Gamut : Yes BT2020 - 107%
Colours : 1.07 Billion Colours
DMD : 0.47” ECD Native 2K
Light Source : Blue + Green + Red Laser
Light Source Lifetime : 25,000 Hours ( Luminance Drop 50% )
Video Decoder : HEVC ( H.265 ), VP9, H.264, MPEG4, MPEG2, VC1, MVC
Screen Type : Fresnel Lens Technology & Black / White Lenticular Technology
Backlight : 4K USTT SMART LASER TV
MEMC : Yes
Dolby Vision : Yes
4K Upscaling : Yes
HDR10+ Decoding : Yes
10 Bit Colorimetry : Yes
Contrast Enhancer : Yes
Upscaling Ultra HD : Yes
Laser Light Source : Yes
TriChroma X-Fusion™ : Yes
Display Technology : DLP
Peak Gain : 0.42
Display Surface : Flat
Audible Noise : 32dB
Control4 : Ready
Smooth motion rate : 120Hz
Static Contrast : >1000:1
Processor : Quad Core
Colours : 1.07 Billion Colours
DMD : 0.47” ECD Native 2K
Wide Colour Gamut : Typical NTSC 145% ( 137.75%-152.25% )
Audio
Sound Output ( RMS ) : 2 X 20 W
AC-4 : Yes
MPEG-H : Yes
Dolby Atmos : Yes
NICAM Stereo : Yes
User Equalizer : Yes
Speakers Built-in : Yes
Sound - Special : Dolby Audio ( MS12 ) Dolby Atmos
AC-4 : Yes
Dolby Atmos : Yes
NICAM Stereo : Yes
User Equalizer : Yes
Speakers Built-in : Yes
Connectivity Options
HDMI 2.0 : 3 ( HDMI1 2.0, ARC )
USB 2.0 : 2
Service Port : 1
Wireless LAN adapter Support : Yes
Audio ( L/R ) Input : 1 ( Mini )
Composite ( AV ) Input : 1 ( Mini )
Common Interface ( CI+ ) : Yes ( V1.4 )
Bluetooth Support & Profiles : A2DP & AVRCP
RF Tuner : 2 ( 1 DVB-T, 1DVB-S )
WiFi Technolegy : 802.11ac, Dual-Band ( 2.4G & 5G )
HDMI ( 2.1 + 2.0 ) : 4 ( HDMI1 2.1 ALLM, HDMI2 2.1 ALLM, eARC, HDMI3 2.0 )
USB 3.0 + 2.0 : 2 ( 3.0 x 1, 2.0 x 1 )
RF Tuner : 2 Yes
S/PDIF Output : 1 Yes
Headphone Output : 1 Yes
Smart TV Features
Operating System : VIDAA U4
Netflix : Yes
FreeviewPlus : Yes
Anyview Cast : Yes
Video On Demand : Yes
Hands-Free Voice Remote : Yes
Web Browser : Odin
Smartphone App : Remote NOW
Anyview Stream : Yes ( DMP,DMR )
Voice Command : Alexa Built-in, Google Assistant Ready
Operating System : VIDAA U6
Netflix : Yes
FreeviewPlus : Yes
Anyview Cast : Yes
Voice Control : Yes
Video On Demand : Yes
Hands-Free Voice Remote : Yes
Web Browser : Odin
Smartphone App : VIDAA APP
Other Features
ID Color : Black, Gray
Favorite Channel List : 4
PVR : Yes
Hotel TV : Yes
Time Shift : Yes
Parental Control : Yes
RoHS Compliant : Yes
Teletext Support : Yes
Recyclable Product : Yes
Kensington Security Slot : Yes
Eye Protection ( Automatic's Turn Off Laser When People Close By ) : Yes
Digital & Analog Tuner : DVB-T2 / T / C
EPG : 7 Days Forward EPG
Media Player : Yes ( Video, Audio, Picture )
Channel Sorting : Built-in & Exportable For PC Edit ( ChSort )
LCN Support : Yes ( Depending On Location & Operator )
ID Color : Black, Gray
Favorite Channel List : 4
PVR : Yes
Hotel TV : Yes
Time Shift : Yes
8-Day EPG : Yes
Parental Control : Yes
RoHS Compliant : Yes
Teletext Support : Yes
Recyclable Product : Yes
Kensington Security Slot : Yes
EPG : 7 Days Forward EPG
General Details
Power Supply : 120 V-240 V
Power Consumption : 320 W
Standby Power Consumption : ≤0.5W
Weight Without Stand : 15 Kg
Weight With Stand : 11.2 Kg
Weight With Packaged : 15 Kg
Power Supply : 120 V-240 V
Power Consumption : 300 W