Hisense 120L9G-CINE120A
Rs.395,095.39
Model No 120L9G 120L9G-CINE120A
TV Type Android TV Android TV
Screen Size 120 Inch (305 cm) 120 Inch (305 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : WMA, WMV, MP4, FLAC, MP2, MP3
Supported Video Formats : AVI, WMV, MP4, MOV, 3GP, MKV, MPG, MPEG, VOB, FLV, WebM, OGM
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF, MPO
USB Version : 3.0
Video
Backlight : Laser TV
Color SpaceEye Protection ( Automaitic Turn Off Laser When People Close By ) : Yes
Kensington Security Slot : Yes
RoHS Compliant : Yes
Recyclable Product : Yes
10 Bit Colorimetry : Yes
HDR Compatible : Yes
HDR10 : Yes
HLG : Yes
4K Upscaling : Yes
HDMI-ARC Support : Yes
HDMI-CEC Support : Yes
Anyview Cast ( Miracast ) : Yes
Network Streaming (DLNA) : Yes
Wireless Digital Audio ( Bluetooth ) : Yes
Upscaling Ultra HD : Yes
MEMC : Yes
3D Digital Comb Filter : Yes
Mosquito Noise Reduction : Yes
MPEG Noise Reduction : Yes
Throw Ratio : 0.25
Display Surface : Flat
BT.2020 : >60%
Display Technology : DLP
Audible Noise : 32dB
Speakers / Type : Builtin
Number of Colors : 1.07 B
Brightness : >90 Nit
UI : VIDAA U4
Light Source : Laser Source
Category : 4K Smart Laser TV
DMD : 0.47” ECD Native 2K
Zoom ( Optical Or Digital ) : Blue+Green+Red Laser
Processor : Quad Core/MSD6886NQHAT-8-00GH
Light source lifetime : 25,000 Hours ( Luminance Drop 50% )
Wide Color Gamut : Typical NTSC 145% (137.75%-152.25%)
Screen Type : Fresnel Lens Technology & Black / White Lenticular Technology
Backlight : LASER TV
MEMC : Yes
HDR Compatible : Yes
Filmmaker Mode : Yes
Wide Color Gamut : Yes
Noise Reduction : Yes
Eye Protection ( Laser Auto Turn Off When Someone Is Close By ) : Yes
Digital Keystone Correction : Yes
Resolution Type : 4 K
Screen Type : Flat
Laser Light Source : Trichoma
Light Source Lifetime : 25,000 Hours
Colour Space : BT2020 ( 107% )
Brightness Level : 3000 Lumens Typ
Light Source : Triple Laser ( RGB )
Screen : Ultra Short Throw
Audio
Sound Output : 2*20 W ( 2*15 W ,Min )
User Equalizer : Yes
AC-4 : Yes
MPEG-H : Yes
Sound Technology : Dolby Atmos
NICAM / A2 Stereo : NICAM Stereo
Sound - Special : Dolby Audio (MS12) Dolby Atmos
Sound Output Power : 2 X 20 W
WiSA Ready : Yes
IMAX Enhanced : Yes
Audio Technologies : Dolby Atmos®
Connectivity Options
HDMI : 3
USB 2.0 : 2
Headphone Output : Yes
RF Tuner : Yes
Service Port : Yes
S/PDIF Output : Yes
Ethernet RJ45 Port : Yes
Wireless LAN Adapter Support : Yes
Bluetooth Support And Profiles : A2DP & AVRCPP
WiFi Technolegy : 802.11ac, dual-band (2.4G and 5G)
HDMI 2.0 : 3*
USB ( 3.0X 1, 2.0 X 1 ) : 2
HDMI CEC : Yes
Bluetooth™ : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Earphone / Audio Output : Yes
Digital Audio Output Optical : Yes
HDMI ARC : Yes ( Label )
Wi-Fi Built In : 802.11a/b/g/n/ac ( Dual-Band )
Smart TV Features
Operating System : Vidaa
Trichrom : Laser Light
Operating System : Android TV
Smart TV : Yes
Built-In Web Browser : Yes
Works With Amazon Alexa : Yes
Google Assistant Built - In : Yes
Other Features
Digital Media Player : Yes
Parental Control : Yes
Sleep Timer : Yes
Game Mode : Yes
ID Colour : Black, Gray
Warranty : 2 - Year Warranty
Menu Languages : English, French, Spanish
General Details
Power Supply : 120 V-240 V
Power Consumption : 300 W
Power Consumption Standby : ≤0.5 W
Laser TV Weight : 11.2 Kg
Product Weight Packaged : 15 Kg
Power Supply : AC 120 V / 60 Hz
Power Consumption : 320 W