Hisense 120L5G-CINE120A
Rs.243,821.90
Model No 120L5FBDL 120L5G-CINE120A
TV Type Android TV Android TV
Screen Size 120 Inch (305 cm) 120 Inch (305 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 160°/150°
USB
USB Version : 3.0
Supported Audio Formats : WMA, WMV, MP4, FLAC, MP2, MP3
Supported Video Formats : AVI, WMV, MP4, MOV, 3GP, MKV, MPG, MPEG, VOB, FLV, WebM, OGM
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF, MPO
USB Version : 3.0
Video
Backlight : ALR ( Ambient Light rejecting ) Screen
4K Upscale : Yes
Ultra Short Throw Ratio : 0.25:1
HDR* : HDR10, HLG
Lamp Life (50% Luminance) : 25,000+ Hours
Max Brightness : 2700 Lumens
Color Space : DCI-P3 (>83%)
Light Source : Laser + Phosphor Color Filter
Backlight : Laser TV
Eye Protection ( Laser Auto Turn Off When Someone Is Close By) : Yes
MEMC : Yes
4K : Yes
Throw Ratio : 0.25:1
HDR-Compatible : HDR10
ALR Type : Lenticular
Chipset : 0.47” DMD
Dynamic contrast : 1,000,000:1
Color Space : 83% DCI-P3
Brightness Level : 2700 Lumens
Light Source Lifetime : 25,000+ Hours
Light source : Blue Laser + Phosphor Color Filter
Audio
Sound Output : 15 W X 2 Stereo
Dolby Digital : Yes
Surround Sound : DBX-TV
Sound Output : 30 W Stereo
Dolby Digital : Yes
Dolby Atmos : Yes
Surround Sound : Yes
Connectivity Options
HDMI : 4
USB : 2
HDMI ARC, CEC : Yes
RF Antenna : Yes
Etherne / LAN : Yes
Digital Audio Output Optical : Yes
Earphone / Audio Output : Yes
Bluetooth : Yes
Wi-Fi Built In : Yes, 802.11a/b/g/n/ac (Dual-band)
HDMI : 3
USB (3.0, 2.0) : 2
HDMI ARC, CEC : Yes
RF Antenna : Yes
Etherne / LAN : Yes
Earphone / Audio Output : Yes
Bluetooth ® : Yes
WiFi direct : Yes
Wi-Fi Built In : Yes, 802.11 a/b/g/n//ac (2x2)
Smart TV Features
Smart TV : Android TV ( Google Certificated )
Screen Mirroring : Chromecast
Voice Assistant Built-In : Google Assistant
App Store : Google Play Store
Works With : Google Assistant, Amazon Alexa
Smart TV : Android TV
Google Assistant Built-In : Yes
Works With Alexa : Yes
Screen Mirroring : Chromecast
App Store : Google Play App Store
Streaming Channels : Disney+, HBO NOW, Hulu, Prime Video, SHOWTIME, Pandora, Sling TV, YouTube
Other Features
Noise Reduction : Yes
Motion Enhancement : Yes
Parental Control : Yes
Closed Caption : Yes
Sleep Timer : Yes
On-screen Display : English, French, Spanish
Noise Reduction : Yes
Parental Control : Yes
Closed Caption : Yes
Sleep Timer : Yes
MEMC : Yes
Eye Safety : Yes
General Details
Power Supply : AC 120V, 60Hz
Power Consumption : 348 W
Power Consumption Standby : <0.5 W
Laser TV Weight : 11.02 Kg
Screen Weight : 11.79 Kg
Product Weight Packaged : 14.51 Kg
Power Supply : AC 120V, 60Hz
Power Consumption : 320 W