Nokia 50UHDADMVVEE
Rs.39,999.00
Model No COM500WUD 50UHDADMVVEE
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 50 Inch (126 cm) 50 Inch (126 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, WMA, M4A, AAC, MP2, PCM, MPEG
Supported Video Formats : MPG, AVI, TS, MOV, MKV, DAT, MP4, VOB, RM, RMVB
Supported Picture Formats : JPEG, JPG, PNG, BMP
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, WMA, AAC, FLAC
Supported Video Formats : MPG, MPEG, MP4, MKV, AVI, ASF, FLV
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, BMP
Video
BackLight : 4K UHD LED
HLG : Yes
HDR 10+ : Yes
Digital Noise Filter : Yes
Analog TV Reception : Yes
Digital TV Reception : Yes
Brightness ( Typical ) : 350 Nits
Contrast Ratio : 5000:1 ( Static )
Colours : 1.07 Billion Colours
Picture Engine : Experience Stabilisation Engine
Picture Mode : Standard, Cinema Day, Cinema Night, Dynamic, Sports
Backlight : 4K UHD Direct LED
HDR10 : Yes
MEMC : Yes
Picture Engine : Yes
Contrast Ratio : 5000:1
Brightness : 280 Nits
Panel Type : VA Panel
Video Modes : User, Standard, Vivid, Sport, Movie, Game, Energy Saving ( With Low Blue Light )
Audio
Audio Output ( RMS ) : 24 W
Number Of Speaker : 2
Dolby Audio : Yes
Surround Sound : Yes
Speaker Type : Box Speakers
Sound Modes : Sports, Cinema, Music, News, Standard
Sound Technology : Dolby Audio, Mimi Sound Personalization, Pure Sound
Audio Output ( RMS ) : 24 W
Number Of Speakers : 2
Surround Sound : Yes
Speaker Type : Box Speaker
Sound Technology : Dolby Atmos
Sound Modes : Sports, Movie, Auto, User, Vivid, Music, News, Standard
Connectivity Options
HDMI 2.0 : 3 Side
USB 2.0 : 2 Side
WiFi Built-in : Yes
Bluetooth 5.0 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Headphone Jack : Yes
Chromecast Built-In : Yes
RF Connectivity Input : Yes
Digital Audio Output Optical ( SPDIF ) : Yes
Wi-Fi Type : 802.11b/g/n
Other Internet Features : Google Assistant, Built-In Chromecast, Compatible With Gamepad
HDMI : 4 ( Side )
USB : 2 ( Side )
ARC : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Built In Wi-Fi : Yes
Headphone Jack : Yes
WiFi Type : 2.4GHz/ 5.0 GHz, 802.11a/b/g/n
Other Internet Features : Android 11, Play Store, Google Assistant, Chromecast, YouTube
Smart TV Features
Operating System : Android TV
CPU : CA55 64 Bit Quad Core
GPU : Mali 470 MP3
RAM : 2 GB
ROM : 16 GB
ThinQ AI : Yes
Screen Mirroring : Yes
Supported App - Netflix : Yes
Supported App - Youtube : Yes
Supported App - Disney+ Hotstar : Yes
Clocking Speed : 1.1GHz
System Languages : English
Support Mobile Operating System : Android, iOS
App Store Type : Google Play Store
Content Providers : Netflix, Disney+ Hotstar, Prime Video, Youtube
Operating System : Android TV 11.0
CPU : CA55*4
GPU : G52*2
RAM : 2 GB
ROM : 8 GB
Smart TV : Yes
Chromecast Built-In : Yes
Supported App - Prime : Yes
Supported App - Netflix : Yes
Supported App - Hotstar : Yes
Supported Aapp - YouTube : Yes
Operating System Present : Yes
Supported Mobile Operating System : Android 11.0
Supported Devices For Casting : Mobile, Laptop, Tablet
Direct Key : Netflix, Prime Video, YouTube
Other Features
Design : Bezel-Less Design
Clock : Yes
Teletext : Yes
IR Capable : Yes
RF Capable : Yes
Sleep Timer : Yes
Color Screen : Yes
On / Off Timer : Yes
Smart Remote : Yes
Internet Access : Yes
Auto Power Off : Yes
Operating Distance : 10 Feet
Warranty Service Type : On-Site
Warranty : 1 Year Warranty On Product
Other Remote Control Features : Voice Search With Google Assistant Netflix and YouTube Hotkey
Design : Ultra Slim Bezel
Color : Black & Silver
Sleep Timer : Yes
On / Off Timer : Yes
Auto Power Off : Yes
Smart Remote : Yes
Operating Distance : 8 m
Content Languages : English
System Languages : English
System Sound : BG, I, DK, L, M
System Video : PAL, SECAM, NTSC, AUTO
General Details
Power Supply ( Voltage, Hz ) : AC 110 - 200 V, 50/60 Hz
Power Consumption : 120 W
Power Consumption Standby Mode : < 0.5 W
Weight Without Stand : 10.9 Kg
Weight With Stand : 11.1 Kg
Power Requirement : 100~240V AC 50/60Hz
Power Consumption : 125 W
Power Consumption Standby : 0.5 W