Philips SHB1805BK/10
Rs.2,499.00
Brand
boAt
Philips
Model No
Airdopes 281 Pro
SHB1805BK/10
Wired / Wireless
Wireless Headphone Specification
Headphone Type
In Ear
In Ear Canal
Magnet Type
Dynamic
Neodymium
Driver Diameter
6 mm
10 mm
Impedance
16 ohm
16 ohm
Sensitivity
102±3DB
95 dB
Frequency Response
20 Hz - 20000 Hz
20 Hz - 20000 kHz
Maximum Power Input
5 V 2A
50 mW
Noise Cancelling
NA
NA
Wireless Technology
Bluetooth
Bluetooth
Bluetooth Version
5.1
Compatible Profiles
All Bluetooth Devices
All Bluetooth Devices
Supported Codecs
AAC, SBC
A2DP, AVRCP, HSP, HFP
Battery Type
Lithium-Ion Batteries
Lithium Polymer Batteries
Bluetooth Range
10 Meters
10 Meters
Battery Life
32 Hours
4 Hours
Charging Time
1.5 Hours
1 Hours
Available Colors
Black, Blue, Green, Orange
Black, White
Connector Plating
Cable
USB Type C Charging Cable
USB Charging Cable
Weight
45 Gm
13 gm
Other Features
1 Year warranty.
ASAPâ„¢ Fast charge.
Nonstop music upto 32 hours.
IPX5 Sweat & water resistance.
Quad mics with ENxTM Technology.
Reset your Airdopes effortlessly with its special reset button placed on the outside of the case.
Get maximum noise clarity with its four mics that collaborate in cancelling all background noise.
Wireless Earbuds with 4 Mics, ASAPâ„¢ Charge, 6mm Drivers, 32 Hours Nonstop Audio Bliss, ENxâ„¢ Technology.
Wireless freedom, powerful sound.
Tuned to re-produce powerful sound.
Built-in microphone with volume control.
Dynamic 10 mm drivers deliver deep bass.
Tangle proof cable for durability and easy storage.
Hassle-free magnetic ear-tips allow freedom to carry.
Designed ergonomically for a comfortable & secure fit.
Extended soft rubber ear caps to channel bass to ear canal.
Freedom to switch between music & calls with a single button.
Compare boAt Airdopes 281 Pro with:
Compare Philips SHB1805BK/10 with:
Both models feature noise cancellation, helping reduce background noise for a more immersive listening experience. Philips SHB1805BK/10 and boAt Airdopes 281 Pro are premium wireless headphones designed to deliver high-quality sound along with advanced features like noise cancellation and long battery life. Overall, both headphones are feature-rich and cater to users looking for a combination of sound quality, comfort, and wireless convenience. The frequency response differs (20 Hz - 20000 kHz vs 20 Hz - 20000 Hz), which can influence how well the headphones reproduce lows, mids, and highs. Philips SHB1805BK/10 uses Bluetooth 4.0 while boAt Airdopes 281 Pro supports Bluetooth 5.1, which can impact connectivity stability and efficiency. There is a noticeable difference in weight (13 gm vs 45 Gm), which may affect comfort during extended use. The driver size differs between the two (10 mm vs 6 mm), which can influence sound depth, bass response, and overall audio clarity. Battery life varies between the two (4 Hours vs 32 Hours), which affects how long you can use them on a single charge.
Top Differences
  • Battery Life: 4 Hours vs 32 Hours
  • Driver Size: 10 mm vs 6 mm