Aiwa KABUKI - AW-SSB180
Rs.17,990.00
KEF T101C Centre Channel Speaker
Rs.18,597.40
Brand
Aiwa
KEF
Model No
KABUKI - AW-SSB180
T101C Centre Channel Speaker
Wired / Wireless
Home Theatre Speaker Specification
Driver Type
Dynamic
Dynamic
Driver Diameter
Subwoofer : 133.35 mm Drivers
Sound Bar : 4 X 50.8 mm Drivers
25 mm Aluminum HF
115 mm Dual Layer MF
Impedance
NA
8 Ohms
Sensitivity
NA
90dB Wall Mount
87dB Floor Stand Mount
Frequency Response
Frequency Response : 80Hz - 30kHz
Crossover Frequencies : 1.7kHz
Maximum Power Input
Maximum Power Output
180 W ( RMS )
Surround Sound Channel Configuration : 2.1
10 - 150 W ( RMS )
Two-Way Closed Box
Internal Volume 0.7 Litres
Signal to Noise Ratio
107dB SPL
Noise Cancelling
Aux Connectivity
Yes
No
Weight
Item Weight : 4.100 Kg
1 Kg
Dimensions
Sound Bar : 840 mm X 75 mm X 65 mm
Subwoofer : 324 mm X 268 mm X 146 mm
Speaker : 140 mm X 330 mm X 35 mm
Available Colors
Black
Black
Accessories
Aiwa KABUKI - AW-SSB180 Sound Bar Speaker
1N Woofer
1N Remote
1N Soundbar
1N Power Cable
1N User Manual
1N 3.5mm Audio Cable
Wall-Bracket
Pedestal Stand
Installation Manual
Wall-Mount Template
Warranty Registration Card
Other Features
Ultra-slim bass driver.
Large new vented tweeter.
2-Year manufacturer's warranty.
Acoustic suspension (sealed) design.
Satellite speakers have a thickness of only 35 mm.
Includes wall-mount hardware and desktop stands.
Ultra-thin wall-mountable center channel speaker.
Designed for use with KEF T301 satellite speakers.
Perfectly complements the aesthetics of the latest flat screen TVs.
As one of the world's thinnest high performance home theater speakers, the new T101c centre satellite combines several landmark innovative driver technologies incorporated into cabinets only 35mm thin. With KEF's new T Series speakers, you get exceptionally slim profile speakers that generate all the intricacy, spaciousness and dynamic range of a high end conventional design. The T101c centre satellite is powerful enough to fill most normal rooms with a compellingly detailed 3D sound image.As easy to set up as they are on the eye, they make the perfect entry level surround sound system for the latest generation of flat screen TVs. A special wall mount bracket (included) has been designed for ease of installation without adding any more depth to the speaker itself. T101c Centre Satellite Features: Ultra-slim bass driver offering clean, forceful response that brings the action vividly to life, New large vented tweeter provides warm, natural sound that's so real you feel you're there, Can be mounted on the wall or on the included desk kickstand, wall bracket also included.
Compare Aiwa KABUKI - AW-SSB180 with:
Compare KEF T101C Centre Channel Speaker with:
Top Differences
  • Sound Output: 180W vs 10W
  • Channels: 180 vs 10
  • Bluetooth: na vs no
  • Bluetooth Version: 5.3 vs NA
  • Frequency Response: NA vs Frequency Response : 80Hz - 30kHz Crossover Frequencies : 1.7kHz